Hlavní navigace

Unaveni z Chromu a Edge? Vyzkoušejte jeden z těchto devíti zabezpečených prohlížečů

26. 9. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Chrome a Edge nejsou jediné prohlížeče, které můžete používat!

Máte už dost špehování ze strany technologických gigantů? Google Chrome a Microsoft Edge nejsou jediné prohlížeče pro váš počítač. Zde jsou někteří vyzyvatelé – mnozí z nich nedávno získali nové chytré funkce.

Využíváte služby sjednocené komunikace poskytované v cloudu?

Brave: Automatické odhlašování

Brave je prohlížeč zaměřený na ochranu soukromí, který slibuje, že vás ochrání před sledováním. Nejnovější verze obsahuje například funkci Forgetful Browsing. Ta zajišťuje, abyste se po zavření karty automaticky odhlásili z webové stránky – na což se jinak snadno zapomíná. Brave už také umožňuje vyhledávat pomocí vlastního vyhledávače, takže se nemusíte obávat sledování ze strany Googlu. 

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Stejně jako prohlížeče Microsoft Edge a Google Chrome je i Brave postaven na platformě Chromium. Díky tomu můžete procházet webové stránky, aniž by vypadaly divně. Mezi lidmi, kteří za vývojem Brave stojí, je i Brendan Eich, jenž byl jedním z lidí stojících za prohlížečem Firefox a programovacím jazykem Javascript.

DuckDuckGo: Víc než jen vyhledávač

Duckduckgo je vyhledávač, který je výzvou pro Google a Bing, a má také vlastní prohlížeč pro mobilní telefony. Od loňského léta je však k dispozici už i pro Windows. 

Nové nastavení ve Windows 11 zabrání aplikacím, aby vás špehovaly Přečtěte si také:

Nové nastavení ve Windows 11 zabrání aplikacím, aby vás špehovaly

Prohlížeč má v sobě zabudovanou vyhledávací službu DuckDuckGo a také nástroj, který bez dohledu zobrazuje klipy na YouTube. Má také praktické funkce pro čištění stop po prohlížení webu.

Firefox: Lepší ochrana proti spamu

Firefox je velkým hráčům největším konkurentem a jeho tvůrci se zaměřili na zabezpečení. Nejnovější verze má například zabudovanou ochranu proti spamu a sledování e-mailů. Služba nazvaná Firefox Relay umožňuje vytvářet e-mailové aliasy – virtuální adresy, které se používají k přihlašování na rizikové stránky.

Librewolf: Jako Firefox – ale nabízející více soukromí

Existuje několik prohlížečů, které slibují důslednější respektování soukromí. Příkladem je Librewolf, varianta Firefoxu. Vypadá jako Firefox a nabízí stejné funkce, ale co z něj bylo odstraněno, je shromažďování informací. Firefox byl kritizován za to, že je začal odesílat vývojářské společnosti Mozilla.

Jak spolehlivé jsou harddisky ve skutečnosti? Přečtěte si také:

Jak spolehlivé jsou harddisky ve skutečnosti?

Tor: Ten nejbezpečnější

Pokud vám na bezpečnosti skutečně záleží, můžete použít prohlížeč Tor. V něm surfujete prostřednictvím sítě Tor, která náhodně propojuje šifrovaný provoz mezi různými servery. Protože majitel webu nevidí vaši IP adresu, je obtížnější vás sledovat.

 

Získejte pro svůj produkt či službu ocenění IT produkt roku! Soutěž „IT produkt roku“ vyhlašuje redakce Computerworldu s cílem vyzdvihnout výrobky disponující vlastnostmi, které je významně odlišují od konkurenčních produktů stejné kategorie. Může přitom jít jak o celkově inovativní pojetí produktu, tak o jednotlivé funkční zdokonalení, výrazně zjednodušené ovládání nebo třeba o výjimečně příznivou cenu.

Soutěž probíhá ve třech samostatných kolech v kalendářním roce a každý postupující produkt či služba do jednoho ze tří finálových kol získává právo na titul IT produkt roku.

Máte-li zájem účastnit se soutěže IT produkt roku, neváhejte. Kontaktujte nás prosím na itprodukt@iinfo.cz.

O přihlášku a více informací si můžete napsat nebo zavolat na telefonech 776 204 420 nebo 604 266 707 či 725 326 893, případně na také na adrese itprodukt@iinfo.cz.

Mullvad: Plynulejší než Tor

Používání Toru je maličko komplikované. Švédská služba VPN Mullvad proto vydala vlastní verzi, která je na používání jednodušší. Jejím smyslem je, abyste ji používali společně se službou VPN Mullvad, ale není to podmínkou.

Tucet největších problémů, před kterými stojí dnešní IT Přečtěte si také:

Tucet největších problémů, před kterými stojí dnešní IT

Vivaldi: Spousta chytrých funkcí

Další prohlížeč založený na platformě Chromium, Vivaldi, je vybaven integrovaným blokátorem reklam, blokátorem vyskakovacích oken a blokátorem sledovacích zařízení, které umožňují co nejméně rušivé prohlížení (bez sledování). 

Sítím VPN se daří v diktaturách, jak je na tom Česko? Přečtěte si také:

Sítím VPN se daří v diktaturách, jak je na tom Česko?

Je přizpůsoben lidem, kteří rádi prohlížejí stránky s mnoha otevřenými kartami, a nabízí funkce pro stohování a skládání karet a také anotování webových stránek a záložek. Může také používat rozšíření vyvinutá pro Chrome i Firefox.

CCleaner: Surfujte s čistícím softwarem

Prohlížeč CCleaner vypadá jako Google Chrome, ale slibuje méně dohledu a větší bezpečnost. CCleaner je také název známého programu na čištění počítače. Oba nástroje dnes patří do stejné rodiny jako bezpečnostní software Avast.

Opera: Zabudovaná AI

Letos v létě přišla norsko-čínská Opera s novou verzí s vestavěnou funkcí umělé inteligence. Jmenuje se Aria a umí shrnovat a překládat webové stránky. Vzhledem k čínským vazbám společnosti však mnozí vidí problémy s jejím používáním z hlediska zabezpečení.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.

Byl pro vás článek přínosný?