Hlavní navigace

Update Windows 10 nabízí poslední větší várku novinek

22. 5. 2015

Sdílet

 Autor: Microsoft
Novou aktualizaci technologické preview verze operačního systému Windows 10 iveřejnil Microsoft. Kromě řady novinek ale přinesla i obtíže s novým prohlížečem Edge. Nyní se bude Microsoft soustředit už jen na doladění před finalizací operačního systému.

Nový build s číslovkou 10122 následuje pouhé tři týdny po vydání zatím poslední aktualizace Windows 10. I když v průměru Microsoft od října minulého roku vydává nové buildy svého chystaného OS v průměru každých devětadvacet dní, před dvěma měsíci oznámil, že chce tempo vydávání patchů urychlit a od té doby tak vydává aktualizace pro Windows 10 v průměru jednou za šestnáct dní.

Gabriel Aul na oficiálním blogu Microsoftu kromě popisu nových funkcí zveřejnil také neobvyklé varování.

„Pokud používáte grafickou kartu od AMD, je pravděpodobné, že vám bude často padat prohlížeč Microsoft Edge (který je v tomto buildu stále označovaný jako ´Project Spartan´),“ napsal Aul na firemní blog.

„S našimi partnery v AMD pracujeme na nových driverech, které tento problém vyřeší a budeme tento příspěvek aktualizovat, jakmile budou drivery vydány.“ Edge je zcela nový webový prohlížeč, který bude ve Windows 10 nastaven jako výchozí.

Jak dodal Aul, uživatelé se zatím problému mohou vyhnout tak, že ve Windows 10 přejdou na „pomalejší“ aktualizační cyklus. V rámci pomalejšího aktualizačního cyklu jsou uživatelům zpřístupňovány aktualizace až tehdy, když jsou vyladěné.

Co se týká vylepšení, které nový build přináší, Aul zmínil nové možnosti u Start menu a Start screen, které lze nyní lépe přizpůsobovat podle preferencí uživatele, nové rozložení výchozí záložky v prohlížeči Edge a změny ve způsobu toho, jak operační systém přiřazuje aplikaci ke konkrétnímu souborovému typu.

Nová záložka v Edge, kterou Microsoft ukázal minulý měsíc na své vývojářské konferenci Build, se velmi liší od toho, na co jsme zvyklí u Internet Exploreru 11, kde jsou při kliknutí na novou záložku zobrazovány malé náhledy oblíbených webových stránek.

V Edge toho na nové záložce najdeme mnohem více: kromě obrázků nejčastěji navštěvovaných webových stránek jsou zde také zprávy a další obsah z portálu MSN, stejně jako doporučené aplikace, které si uživatelé mohou stáhnout z Windows Store.

Cloud22

Aul uvedl, že v dalších buildech budou Windows 10 už jen dolaďovány a žádné dramatické změny tedy nemáme očekávat. „Od nynějška již velkých změn bude málo, jelikož operační systém primárně optimalizujeme a uhlazujeme,“ dodal Aul.

Windows 10 budou vydány v létě.