Hlavní navigace

USA a Velká Británie spojí síly proti kybernetickým útokům

19. 1. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © alexskopje
Spojené státy americké a Velká Británie plánují užší spolupráci proti kybernetickým hrozbám. V rámci ní budou země mezi sebou provádět cvičné útoky, aby otestovaly své bezpečnostní technologie.

USA a Velká Británie na ochraně před kybernetickými útoky již nějaký čas spolupracují, nyní však tyto snahy zesílí. V rámci nových opatření bude přes Atlantik proudit více informací o možných kybernetických hrozbách a týmy expertů budou pracovat na co možná nejlepších způsobech zabezpečení vládních systémů před útoky hackerů. V rozhovoru pro BBC to uvedl britský premiér David Cameron.

Kybernetické útoky „jsou jednou z největších moderních hrozeb, které v současné době čelíme,“ uvedl Cameron, který je v současné době na návštěvě Washingtonu, aby celou věc blíže probral s prezidentem Barackem Obamou. Obě země v rámci nové strategie navýší počet "válečných her", v rámci kterých vzájemně testují svá zabezpečení.

„Tyto ´hry´ již nějakou dobu pořádme, nyní však jejich intenzita zesílí,“ řekl Cameron s tím, že britská tajná služba GCHQ a její americký ekvivalent NSA již nyní sdílejí celou řadu informací v oblasti kybernetického zabezpečení.

„Není to jen o ochraně společností, ale je to také o ochraně dat lidí, o ochraně peněz lidí. Tyto útoky mohou mít reálné dopady na životy milionů obyvatel,“ dodal Cameron s tím, že v zájmu lepší ochrany firem a občanů je potřeba, aby vládní agentury získaly více oprávnění. I o tom bude Cameron diskutovat s Obamou a zástupci velkých společností jako Google a Facebook.

Rozšíření spolupráce USA a Velké Británie v oblasti kybernetické bezpečnosti přichází krátce po útoku hackerů na Sony a nabourání se na účet na Twitteru americké vlády, k němuž se přihlásili stoupenci Islámského státu. Ti následně v příspěvku na Twitteru pohrozili rodinám amerických vojáků a přišli s tvrzením, že získali přístup k několika vojenským počítačům.

Po větším postihu teroristů online volají také ministři spravedlnosti členských zemí Evropské unie, kteří se sešli minulý týden v Paříži po útoku na francouzský list Charlie Hebdo. Ministři ve svém společném prohlášení uvedli, že pro zabránění teroristických útoků je nutná spolupráce s pokytovateli internetu.

Kritici však namítají, že ani užší spolupráce s poskytovateli by nemopohla zabránit útokům typu toho pařížského, jelikož francouzská tajná služba o existenci útočníků věděla, avšak ani tak nepodnikla žádné kroky.