Nový Projekt Manhattan: Umělá inteligence jako klíč k technologické dominanci

22. 11. 2024

Sdílet

 Autor: Radan Dolejš s podporou AI
Zpráva adresovaná americkému Kongresu zdůrazňuje roli umělé inteligence v geopolitickém vývoji.

Komise amerického Kongresu vyzvala k vytvoření iniciativy podobné Projektu Manhattan, která by urychlila vývoj umělé inteligence. Současně Kongres vyzvala, aby výkonné moci udělil rozsáhlé a víceleté pravomoci k financování pokroku v oblasti umělé inteligence, cloud computingu a datových center.

Svá doporučení sepsala ve zprávě čítající 793 stran, která zdůrazňuje narůstající nutnost předstihnout Čínu v pokroku v oblasti nových technologií, včetně umělé inteligence, kvantové výpočetní techniky a biotechnologií. 

Je podle vás regulace AI vhodnou metodou, jak zabezpečit AI?

„Kongres by měl zřídit a financovat program podobný Projektu Manhattan, který by se věnoval soupeření a vývoji obecné umělé inteligence (AGI),“ uvádí se ve zprávě, která obsahuje paralely s vládním projektem z období druhé světové války, v jehož rámci byly vyvinuty první atomové bomby.

„Poskytněte výkonné moci širokou víceletou pravomoc a související financování předním společnostem v oblasti umělé inteligence, cloudu a datových center a dalším společnostem, aby uvedenou politiku rozvíjely tempem a v rozsahu odpovídajícím cíli vedoucího postavení USA v oblasti AGI,“ píše se ve zprávě dál.

Dokument rovněž doporučuje ministru obrany, aby označil projekty v oblasti umělé inteligence za projekty s nejvyšší národní prioritou, a zdůraznil tak strategický význam udržení technologického náskoku před Čínou pro ochranu ekonomických a vojenských zájmů USA.

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Takzvaná United States-China Economic and Security Review Commission, která byla založena v roce 2000 za účelem monitorování a podávání zpráv o obchodních a ekonomických vztazích mezi USA a Čínou, vydala zprávu uprostřed rostoucího geopolitického napětí a závodu o ovládnutí technologií budoucnosti.

Technologické soupeření s globálními důsledky

Komise varuje, že technologický pokrok Číny, pokud nebude kontrolován, může ohrozit odstrašení USA v tichomořském regionu a destabilizovat globální rovnováhu sil. 

„Čínský pokrok by mohl narušit ekonomické a vojenské postavení Spojených států a zvrátit globální rovnováhu sil,“ uvádí ve zprávě.

USA už podnikly kroky k omezení přístupu Číny ke kritickým technologiím. V pondělí ministerstvo financí dokončilo zásady omezující americké investice do čínských odvětví umělé inteligence, kvantové výpočetní techniky a polovodičů – tento krok navazuje na loňské nařízení prezidenta Joea Bidena, jehož cílem bylo omezit vývoz technologií, které by mohly posílit čínské vojenské a zpravodajské schopnosti.

Video ke kávě

Máte čas na rychlé a informativní video?

Úterní zpráva rovněž podrobně popisuje napětí mezi oběma zeměmi v otázkách, jako jsou sankce vůči čínským úředníkům, omezení dovozu polovodičů a obavy o národní bezpečnost v souvislosti s čínskou sociální platformou TikTok.

„Navzdory dvoustranné dohodě uzavřené koncem roku 2023 o pokračování omezené spolupráce v oblasti vojenské komunikace, změny klimatu, boje proti fentanylu a dalším drogám, umělé inteligence a mezilidských vztahů Čína pokračuje ve svém úsilí o potírání nebo oslabování politiky USA, aniž by změnila své vlastní chování,“ lze najít v dokumentu.

bitcoin školení listopad 24

Podcast: Kybernetická bezpečnost v Česku – dokážeme čelit novým hrozbám?
Podcast: Kybernetická bezpečnost v Česku – dokážeme čelit novým hrozbám?
0:00/

Ústředním bodem doporučení zprávy je však generativní AI. Poukazuje na to, že zatímco USA v současné době vedou ve vývoji v této oblasti o více než rok, „čínské společnosti vyvíjejí soustředěné úsilí o vývoj generativních modelů umělé inteligence, které jsou podobně sofistikované jako modely amerických společností“.

Navrhovaná iniciativa odráží strategickou a národně-bezpečnostní naléhavost původního projektu Manhattan a zdůrazňuje úlohu vyspělých technologií při utváření globální mocenské dynamiky.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.