Hlavní navigace

USB 3.0 : Zájem o nové rozhraní rychle roste

8. 1. 2011

Sdílet

Ačkoliv se může zdát čekání na širší přijetí superrychlého standardu USB 3.0 jako příliš dlouhé, ve skutečnosti je na tom po roce od uvedení lépe než kdysi USB 2.0.
Filip Brůcha 8. 1. 2011

Nový standard mimo jiné přinesl především tolik potřebné zvýšení rychlosti, oficiálně se uvádí až desetinásobný nárůst oproti USB 2.0. Zatímco deset let stará specifikace mohla nabídnout maximální rychlost 480 Mbit/s, USB 3.0 si teoreticky umí poradit až s rychlostmi kolem 5 Gbit/s. Nový standard tak otevřel dveře mnoha novým typům přístrojů.

Podle údajů organizace USB Implementers Forum (UIF) bylo v průběhu loňského roku uvedeno více než 165 certifikovaných produktů, ať už šlo o notebooky, základní desky či nejrůznější úložná zařízení. A mnoho produktů na svou certifikaci stále čeká.

Během loňského veletrhu CES v Las Vegas bylo uvedeno 17 produktů s USB 3.0. Firmy od té doby učinily velký pokrok. Například Gigabyte v uplynulém roce vyprodukoval více než 5 miliónů základních desek vybavených USB 3.0. „Přijetí trhu bylo vskutku fenomenální. Vůbec nejrychlejší přijetí produktu, na kterém jsem se kdy podílel,“ říká Jeff Ravencraft z UIF. S tím jak se navíc snižují náklady na implementaci USB 3.0, bude popularita standardu růst ještě rychleji. Důkazem je i letošní ročník CES.

Mnoho výrobců nabízí například systémy založené na platformě Sandy Bridge od Intelu podporující nový standard a zatímco co v roce 2010 byl problém nalézt nějaký laptop s USB 3.0, letos to bude mnohem snazší. To se ostatně týká i dalších zařízení, kamer či HDTV televizí. Vysokou přenosovou rychlostí se nakonec nechá zlákat každý.