Hlavní navigace

Uspěje Samsung s druhou verzí svého asistenta Bixby?

 Autor: Samsung
Samsung chce zapomenout na neúspěch svého asistenta Bixby a vkládá naděje do jeho nástupce. Neujel mu už ale vlak?
-vt 23. 10. 2017

Sdílet

Jestli vlastníte telefon značky Samsung, pravděpodobně vám běží na Androidu. A jestli vám běží na Androidu, máte i Google Assistant. Což pro Samsung představuje problém. Proč?

Protože bez ohledu na to, jak dobrý jeho vlastní asistent Bixby jednoho dne může být, vždy bude stát proti obrovsky silnému Googlu, který má už dnes jedinečný přístup k vašim datům.

Pravda je, že Bixbyho život zatím příliš radosti nepřinesl. Měl se stát velkou novinkou na telefonech Galaxy S8, když však šly letos na jaře do prodeje, Bixby ještě nebyl připraven na anglofonní svět a byl tak odstaven. Vlajkové lodi Samsungu tak po něm zůstalo tlačítko, které prakticky k ničemu není. Snad jen jako přípomínka selhání.

Na vývojařské konferenci Samsungu, která se konala tento týden v San Franciscu, se vedení společnosti obrátilo na vývojáře s tím, aby směřovali svou pozornost na Bixbyho 2.0 a nedokonalou první verzi nechali minulosti. Jinými slovy, v Samsungu se poučili a – budeme-li citovat viceprezidenta Samsung Mobile Daga Kittlause – teď začnou vydělávat! Alespoň takový je plán...

Na trhu osobních asistentů, který začíná být postupně přeplněný, dělá Samsung, co může, s využitím svých předností. Pro začátek ovládl trh chytrých mobilních telefonů, a dále pokračuje ve výrobě chladniček a další nepříliš sexy spotřební elektroniky, která může těžit z hlasového ovládání, protože, jak všichni víme, na světě není nic složitějšího než uživatelské rozhraní myčky na nádobí.

Bixbyho tak čeká ubytování třeba právě i v chladničkách. A pak i v dalších věcech, vyráběných nejen Samsungem. „Vše, co můžeme vyrobit s Bixbym, můžete vyrobit i vy,“ vzkazuje Kittlaus, jinak též muž spoluzodpovědný za asistenty Viv a Siri.

Nehledě na zápal svých tvůrců však Bixby bude jen obtížně dohánět, co už zaspal. Brad Park, který v Samsungu dohlíží na tzv. „service intelligence“, na konferenci vyjádřil víru, že uživatelé budou ochotni na jednom zařízení využívat dva osobní asistenty.

Nad tím však někteří odborníci pochybují. „Pro Samsung bude velice obtížné vyrovnat se úrovni sofistikovanosti, která se dá očekávat od Googlu. Je jen pár společností, které mají podobnou míru vhledu, Samsung však ta data, o tom, jak se lidi chovají, nemá. Google ano. Je tak na místě se domnívat, že systém Googlu bude časem tím nejchytřejším,“ hodnotí Brian Blau z Gartneru.