Hlavní navigace

Útok na Adobe: Prolomeno přes 38 miliónů účtů

31. 10. 2013

Sdílet

 Autor: © Nmedia - Fotolia.com
Uživatelů poškozených při posledním rozsáhlém průniku do databází Adobe je nakonec mnohem více, než společnost původně přiznávala.

Podle nejnovějšího zjištění společnosti Adobe došlo k odcizení přístupových údajů k účtům více než 38 miliónů aktivních uživatelů. Původní zpráva přitom hovořila o 2,9 miliónu napadených účtů.

Útočníci rovněž získali přístup k blíže nespecifikovanému množství účtů nevyužívaných po dobu dvou let či déle.

Kyberzločincům se vedle toho podařilo odcizit části zdrojového kódu populárního grafického nástroje Photoshop. Stejný osud postihl i Acrobat, program pro úpravu PDF dokumentů, a ColdFusion, nástroj pro vývoj webových aplikací.

Analýzou informací získaných ze zdrojových kódů si mohou útočníci udělat dobrý obrázek o funkcích programů a pokusit se pak tyto techniky napodobit.

Důvod, proč původní zpráva obsahovala špatná čísla, je podle mluvčí Adobe jednoduchý. Společnost tehdy zkrátka ještě neznala přesný rozsah škod. „Zveřejnili jsme proto jen ty informace, u kterých jsme si byli 100% jisti,“ řekla mluvčí.

Adobe nicméně věří, že k odcizení informací o kreditních kartách, expiračních datech a dalších dat spojených s uživatelskými objednávkami došlo „jen“ u původních tří miliónů účtů. Ze zbývajících 35 miliónů účtů si prý útočníci odnesli „pouze“ uživatelská ID a hesla.

Společnost již preventivně změnila přístupová hesla ke všem zneužitých účtům. To však útočníkům nijak nezabrání v přístupu na uživatelské účty u jiných služeb, pokud k nim zákazníci Adobe přistupují pomocí stejných jmen a hesel.

Podle Briana Krebse, známého bezpečnostního blogera, který na zneužití účtů upozornil jako první, se milióny uživatelských jmen a hesel objevily na fóru navštěvovaném kyberzločinci o minulém víkendu. Podle mluvčí Adobe byl již dokument z fóra na žádost společnosti odstraněn.