Hlavní navigace

Uvedení Windows Phone 7 se blíží, bude mít úspěch?

3. 10. 2010

Sdílet

Microsoft již 11. října představí při uvedení své nové mobilní platformy Windows Phone 7 i první tři smartphony, které na ní jsou postavené. Jak ale zareaguje trh je poměrně nejisté.

Výrobci prvních tří smartphonů s Windows Phone 7 by měly být firmy Samsung, HTC a LC, nicméně dosud není známo, jak tyto přístroje budou vypadat a co budou umět. Microsoft chce na novou platformu upoutat pozornost její intenzivní medializací, neboť potřebuje přilákat pozornost uživatelů od platforem Android, iPhone a BlackBerry, ale například analytici Gartneru i přesto vidí budoucnost Windows Phone poměrně skepticky. Jiní pozorovatelé sice tvrdí, že Microsoft udělal vše, co se dalo, aby start nové platformy proběhl dobře, nicméně je tu přinejmenším pět významných rizikových oblastí, které mohou úspěch Windows Phone 7 zhatit:

Příliš dlouhé čekání
Je to již zhruba rok od uvedení Windows Mobile 6.5, které ovšem nepřinesly kýžený efekt posílení na trhu, ale Microsoft naopak zaznamenal mezi mobilními platformami za tu dobu výrazný pokles a ne příliš pozitivní reakce uživatelů. Na Windows Phone 7 se ovšem čeká již příliš dlouho, takže na trhu se mezi tím již prosadily konkurenční platformy.

Nejistá návratnost výdajů
Microsoft za propagaci Windows Phone 7 plánuje utratit 500 milionů dolarů, což je poměrně velká suma, ale na ta úspěch nové platformy nezaručí. Obdobnou částku ostatně Microsoft investoval i do propagace Windows Vista. Jinými slovy dobrý produkt si svoje uživatele obvykle najde i bez přehnané propagace.

Vázanost na jednoho operátora

Zástupci Microsoftu informovali, že telefony postavené na Windows Phone 7 budou v USA zatím dostupné pouze u operátora AT&T. Uživatelé však mají rádi možnost volby a svého operátora je ne každý z nich ochoten změnit. Tím se logicky omezuje okruh potenciálních zákazníků. Podobný krok udělal například Palm u svého přístroje Pre, který se i přes řadu příznivých vlastností nestal příliš úspěšným.

Funkcionalita

Zařízení s Windows Phone 7 nebudou (na rozdíl od Windows Mobile) podporovat tzv. tethering. Telefony s touto technologií mohou sloužit jako přístupový bod k internetu pro jiná zařízení - například pro notebook, který se pomocí Wi-Fi připojí k mobilnímu telefonu a ten s ním sdílí své internetové připojení. Tuto funkci ovšem podporují iPhony, BlackBerry i telefony postavené na Androidu, takže někomu může tethering chybět. Proč se Microsoft rozhodl jej

Dostupnost aplikací

Zatím není zcela jasné, jaká bude kompatibilita Windows Phone 7 s již existujícími aplikacemi pro starší verze této platformy. Konkurenční firmy, jako Apple, Google a RIM nabízí pro své platformy elektronické obchody plné aplikací a i když Microsoft chystá Windows Phone 7 podpořit stejným způsobem, bude moci pravděpodobně zpočátku nabídnout jen limitovaný výběr aplikací. Hlavní otázkou proto je, jak velký zájem o tuto platformu budou mít vývojáři.