Hlavní navigace

Už brzy: 5G routery a rozbočovače pro podnikové využití, ale zatím jen v USA

8. 2. 2019

Sdílet

 Autor: Stephen Lawson, IDG NS
Zatím máme jistotu toho, že 5G routery nabídne D-Link, HTC, Huawei, Netgear, Inseego, Samsung a, poněkud překvapivě, možná i Nokia.

Většina hlavních prodejců smartphonů už letos začne do vlajkových lodí zahrnovat čipy schopné připojit se na 5G síť – a to i přesto, že potřebné infrastruktury se ještě letos prakticky jistě nedočkáme, a dost možná ani v roce 2020.

Výrobci routerů nehodlají zůstat pozadu a slibují tak řadu zařízení, která by mohla vyjít na světlo světa už letos. Jaké to jsou?

 

D-Link 5G gateway

DWR-2010 5G NR Enhanced Gateway firma představila už v lednu. Po vložení SIM karty pro příjem 5G a 4G LTE signálu od operátora je následně připojení šířeno do zařízení propojených skrze Wi-Fi nebo Ethernet. Disponuje AC2600 dvoupásmovou Wi-Fi s MU-MIMO a 5 ethernetovými porty.

Podporuje Wi-Fi Mesh technologii D-Linku, očekáván je v druhé polovině roku 2019. Kromě podniků by se mohla tato brána dostat i k běžným spotřebitelům, D-Link v tom má dlouho tradici.

 

HTC 5G rozbočovač

„Chytrý hub“ od HTC poběží na Qualcomm Snapdragonu x50 5G modemovém čipsetu, o moc více toho o něm ale nevíme. HTC jej oznámilo ve spolupráci s operátorem Sprint a je míněn pro americký trh, zda se dostane i do Evropy jisté není. Využití však najde i na australském trhu, takže to možné je.

 

Sada zařízení Huawei

Čínský rychlík toho představí více a má svůj vlastní 5G čipset, Balong 5G01. K tomu bude prodávat dva 5G routery, jeden větší a jeden menší model. Směrovače zatím společnost testuje v Kanadě – ostatně, v USA by těžko mohla vzhledem k právním problémům, jímž čelí.

Pokud bude Huawei pokračovat ve výstavbě infrastruktury v Evropě, je velmi pravděpodobné, že se s jeho routery setkáme – s Deutsche Telekomem (T-Mobile) spolupracuje dlouhodobě.

 

Inseego 5G mobilní hotspot

Inseego není v ČR příliš známá firma, v současnosti chystá routery pouze pro americký Verizon, který v ČR neoperuje.

 

Netgear Nighthawk 5G mobilní hotspot

Netgear je zde naopak zastoupen znatelně a konkrétně jeho řada Nighthawk, z níž vychází i nový 5G router, je v současnosti v prodeji i v naší republice. V USA by se měl prodávat již na jaře, zatím na síti AT&T. Budoucí rozšíření do Evropy je pravděpodobné.

Běží na Qualcomm Snapdragon X50 5G čipsetu, má i displej na zobrazování informací. Další data zatím známa nejsou.

 

Černý kůň: Nokia

Přestože zatím neoznámila žádné 5G zařízení, bude dobré znovuzrozenou společnost sledovat. V posledních letech se totiž Nokia prodrala kupředu a stála v popředí vývoje a testování 5G hardwaru, a to ve spolupráci primárně s Qualcommem.

Na začátku roku podnik spojil mobilní a networkingovou divizi do jedné jediné a vytvořil tak samostatnou entitu.

 

Cloud22

Samsung zatím jen v USA

Stejně jako většina firem, i Samsung zatím plánuje své produkty jen pro americký trh a v Evropě si budeme muset pár let počkat.

Firma plánuje routery, specializovaná zařízení a samozřejmě také smartphony.