Hlavní navigace

Uživatelé Windows 7 nemusejí mít přístup k aktualizacím IE11

16. 6. 2014

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Microsoft na počítače koncových uživatelů a malých firem s Windows 7 potichu přestal poskytovat aktualizace pro Internet Explorer 11 (IE11), pokud si tito nenainstalovali speciální aktualizaci vydanou v dubnu.

Nastala tak podobná situace jako u Windows 8.1, kdy Microsoft řekl svým uživatelům, že musejí na aktualizovanou verzi Windows 8.1 přejít do 10. června, jinak si již nadále nebudou moci stahovat aktualizace. Nyní se požadavek týká jen prohlížeče IE11, ne celého operačního systému. Uživatelé, kteří si nenainstalovali bezpečnostní aktualizaci pro IE vydanou osmého dubna (označenou Microsoftem jako MS14-018) na Windows 7 a spoléhají při instalaci aktualizací na Windows Update, neobdrží aktualizaci pro IE z desátého června ani jakékoli další aktualizace pro tento prohlížeč – Windows Update je jednoduše nebude zobrazovat.

„Tato aktualizace je určena pouze pro počítače s Internet Explorerem 11, které mají nainstalovánu aktualizaci 2919355 (pro Windows 8.1 nebo Windows Server 2012 R2) nebo 2929437 (pro Windows 7.1 nebo Windows Server 2008 R2 SP1),“ stojí v červnovém dokumentu k MS14-035, jenž opravuje v Internet Exploreru 59 děr. „Pro všechny další bezpečnostní i ostatní aktualizace Internet Exploreru 11 je třeba mít nainstalovánu aktualizaci 2919355 či 2929437.“

Jednoduše řečeno: Pokud si uživatelé Windows 7 nenainstalují pro IE11 aktualizaci z osmého dubna, ztrácejí právo na budoucí aktualizace. Stejné pravidlo se dotkne velkých společností po 12. srpnu. Do té doby pro jejich prohlížeče budou vydávány záplaty i bez aplikace dubnového patche. Od 12. srpna však i firmy, které využívají WSUS (Windows Server Update Services), Intune nebo System Center Configuration Manager budou od nových aktualizací pro IE11 odstřiženy, pokud nenainstalují MS14-018.

Stejně Microsoft postupoval i u již zmíněného požadavku na Windows 8.1 – velké firmy taktéž získaly lhůtu prodlouženou o tři měsíce. Společnosti, které svým zaměstnancům zakázaly přístup k IE11 za použití speciálního nástroje vydaného v říjnu minulého roku, nebudou postiženy. Stejně tak se problémům vyhnou i uživatelé IE7, IE8, IE9 a IE10. Podle amerického Computerworldu je to vůbec poprvé, co Microsoft takto selektivně přestává distribuovat opravy pro IE, zatímco i nadále zpřístupňuje aktualizace pro operační systém.

Není zatím jasné, proč k tomuto kroku společnost přistoupila. Dá se však předpokládat, že to souvisí s důležitostí dubnové aktualizace. Dobrou zprávou je, že většina uživatelů, kteří mají nastaveno Windows Update na automatické stahování a instalaci aktualizací, se nemusí ničeho obávat.