Hlavní navigace

Uživatelský podíl Windows 10 vytrvale roste

 Autor: Microsoft
Windows 10 zaznamenaly už třetí měsíc v řadě silný růst. Bude-li trend pokračovat, už v listopadu by mohly být rozšířenějí než Windows 7.
-vt 7. 8. 2018

Sdílet

Podle dat společnosti Net Applications Windows 10 během července posílily o 0,9 % a v současnosti běží na 36,6 % osobních počítačů, respektive 41,4 % těch s Windows. Červenec byl přitom třetí měsíc v řadě, kdy systém posílil takřka o celé procento, takže v součtu od května do července jeho progres činí 2,8 %, což je nejvyšší tříměsíční nárůst od období listopad 2017 – leden 2018.

Statistiky odrážejí tempo, jakým uživatelé migrují ze starších systémů na novější, převážně ze stále rozšířených Sedmiček, jimž skončí podpora výrobce v lednu 2020, kdy pro ně přestanou být dodávány bezpečnostní aktualizace.

Windows 7 v červenci ztratily půl procentního bodu a v současnosti tak jsou na 41,2 % všech osobních počítačů, respektive 46,6 % těch s Windows. Jde o třetí nejvyšší meziměsíční pokles za uplynulého půl roku. Bude-li trend pokračovat, dá se odhadovat, že při ukončení jejich podpory v lednu 2020 budou Windows 7 tvořit 35 % všech aktivních systémů Windows, přičemž Windows 10 by tou dobou mohly být na 59 %.

Zlomový bod, kdy novější systém bude rozšířenější než ten starší, by měl podle předpovědi Net Applications přijít v listopadu, ač pro Microsoft nejspíš ani tento termín není dost včasný; společnost už delší dobu vyvíjí intenzivní snahu s cílem přimět uživatele přejít ze Sedmiček na Desítky, do které spadá i neúspěšný pokus ukončit jejich podporu o dva a půl roku dříve.

Podle společnosti, která se snažít najít podporu i u svých obchodních partnerů, skýtá migrace ze staršího systému na novější „příležitost v hodnotě sto miliard dolarů“.

Byť stojí za povšimnutí, že statistiky Microsoftu se od těch sledovaných Net Applications liší. Zatímco podle Microsoftu je firemních počítačů s Windows 7 zhruba milionů, dle Net Applications jich je zhruba 385 milionů.

Pro Microsoft je co nejrychlejší adaptace na Windows 10 důležitá z několika důvodů, jedním z těch nejdůležitějších je silná provázanost se systémem předplatného jeho služeb a produktů, které pro firmu představuje stále důležitější zdroj příjmů.