Hlavní navigace

V budoucnu budeme moct ovládat chytrá zařízení jen očima

2. 5. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Vývojáři z Carnegie Mellon University v Pittsburghu přišli s nástrojem schopným na základě predikce pohledu ovládat telefon bez dotyku.

Někdy ovládání hlasem nestačí. Představte si, že byste dokázali zapnout klimatizaci, ztlumit osvětlení a pustit si oblíbené skladby jen pohledem a lehkým pohybem zápěstí. Časem to třeba bude možné. 

Výzkumníci z Carnegie Mellon University v Pittsburghu vyvíjejí nástroj pro sledování pohledu nazvaný EyeMU, který uživatelům umožňuje ovládat aplikace v chytrém telefonu – včetně streamovacích služeb – pouhýma očima a gesty. Bez dotyku.

Chystáte v blízké době přechod vašich firemních PC na Windows 11?

Povedlo se jim to propojením pohledového prediktoru s pohybovými senzory telefonu. V praxi se tak například stačí podívat na notifikaci, aby ji uživatel zobrazil, následně pootočit telefonem doleva, aby ji smazal či doprava, aby na ni reagoval. Při zobrazování fotografií je lze zvětšit pouhým přiblížením telefonu anebo jeho oddálením sledování pohledu vypnout. Druhá ruka ve všech případech zůstává volná.

V pojetí Googlu se idea zhmotnila v bezplatné aplikaci Look to Speak, která byla před nedávnem inzerována dokonce během přenosu předávání Oscarů, a která byla vyvinuta v prvé řadě jako asistenční nástroj pro uživatele s hendikepem. V každém případě si ji lze snadno vyzkoušet.

Video ke kávě

Máte čas na rychlé a informativní video? 

„Velké společnosti jako Google a Apple dělají v oblasti predikování pohledu velké pokroky,“ hodnotí Chris Harrison ze společnosti Future Interfaces Group. „Jen pouhé zírání na něco však nespustí akci. Skutečným přínosem tohoto projektu je přidání druhého ovládacího prvku jako je pohyb telefonu doleva nebo doprava. To jej v kombinaci s predikcí pohledu činí účinným. Přitom se to zdá tak samozřejmé.“

IT_PR_2023

Pracovat s analýzou a predikcí pohledu pro přesné ovládání chytrého telefonu se dosud nedařilo. Andy Kong z Carnegie Mellon University však napsal program, který pracuje odlišně než komerční technologie pro sledování pohledu využívající kamery integrované do notebooku a ovládající pohyb kurzoru. Ten se stal základem pro EyeMU. 

„Dnešní telefony reagují jen tehdy, když je o to požádáme, ať už slovem nebo kliknutím,“ říká sám Kong. „Ale jen uvažte, o kolik užitečnější by byly, pokud bychom dokázali predikovat, co uživatel chce, jen na základě analýzy pohledu či jiné biometrie.“

 

Získejte pro svůj produkt či službu ocenění IT produkt roku! Soutěž „IT produkt roku“ vyhlašuje redakce Computerworldu s cílem vyzdvihnout výrobky disponující vlastnostmi, které je významně odlišují od konkurenčních produktů stejné kategorie. Může přitom jít jak o celkově inovativní pojetí produktu, tak o jednotlivé funkční zdokonalení, výrazně zjednodušené ovládání nebo třeba o výjimečně příznivou cenu.

Soutěž probíhá ve třech samostatných kolech v kalendářním roce a každý postupující produkt či služba do jednoho ze tří finálových kol získává právo na titul IT produkt roku.

Máte-li zájem účastnit se soutěže IT produkt roku, neváhejte. Kontaktujte nás prosím na itprodukt@iinfo.cz.

O přihlášku a více informací si můžete napsat nebo zavolat na telefonech 776 204 420 nebo 604 266 707 či 725 326 893, případně na také na adrese itprodukt@iinfo.cz.

Byl pro vás článek přínosný?