Hlavní navigace

V Číne se iPad možná nebude jmenovat iPad, pokud se bude dále prodávat.

9. 12. 2011

Sdílet

 Autor: © bloomua - Fotolia.com
Čínský soud rozhodl v neprospěch společnosti Apple, jež v Číně nebude moci nadále používat značku iPad a pravděpodobně bude muset zaplatit tučné odškodné firmě ProView.

Městský lidový soud v čínském městě Šen-čen v úterý zveřejnil svůj verdikt (pouze pro ty, již vládnou čínštinou) soudního sporu mezi americkým gigantem Apple a drobnou šen-čenskou společností ProView. ProView si v Číně v roce 2001 zaregistrovala obchodní značky iPAD a IPAD, které později použila pro označení svého vlastního neúspěšného tabletu. Nyní se společnost zabývá výrobou displejů a současně se potýká s finančními problémy.

CS24

Soud ve svém prohlášení sdělil, že v roce 2009 taiwanská pobočka společnosti ProView prodala práva na obchodní značku iPad britské společnosti IP Applications, která značku o rok později prodala společnosti Apple. Soud tedy poukázal na fakt, že ačkoliv Apple podepsal smlouvu, jejímž prostřednictvím nabyl práva na inkriminovanou značku, učinil tak pouze ve spojitosti s taiwanskou pobočkou. Šen-čenská společnost ProView s Applem údajně o právech na značku nejednala, tudíž je smlouva dle čínského soudu právně neplatná.

Samotná společnost Apple se odmítla k případu vyjádřit. Podle čínského právníka Xiao Caiyuana zastupujícího společnost ProView se může Apple stále odvolat, avšak poukazuje na nepříliš vysokou pravděpodobnost úspěchu. ProView má dokonce v plánu žádat zákaz prodeje tabletů iPad na čínském území. Ačkoliv by pro Apple zákaz prodeje zařízení v Číně neměl fatální následky, na příjmech by to jistě pocítil, neboť v Číně je iPad poměrně populární, o čemž svědčí 74% tržní podíl, kterého zde Apple se svým tabletem dosáhl ve druhém kvartále letošního roku.

Byl pro vás článek přínosný?