Hlavní navigace

V dubnu Čechy nejvíce ohrožovaly falešné dotazníky, které slibují hodnotné ceny

6. 5. 2019

Sdílet

 Autor: © bicubic - Fotolia.com
Do čela žebříčku nejčetnějších internetových hrozeb v Česku se vrátil škodlivý kód HTML/Adware.Agent.A.

Vidina snadné výhry hodnotného dárku, například mobilního telefonu, za vyplnění jednoduchého online dotazníku, v dubnu nejčastěji ohrožovala tuzemské uživatele internetu. Šlo o potenciálně nechtěnou aplikaci HTML/Adware.Agent.A, jež shromažďuje osobní data uživatelů. Podle statistiky bezpečnostní společnosti Eset stála za 5,64 % detekcí škodlivých kódů.

„Uživateli je za vyplnění online dotazníku slíbena hodnotná cena, kterou však nikdy neobdrží. Za svou důvěřivost naopak zaplatí únikem osobních dat, která mohou útočníci lehce zneužít,“ varuje Pavel Matějíček, manažer technické podpory společnosti Eset. Škodlivý kód HTML/Adware.Agent.A se umístil v čele žebříčku tuzemských internetových hrozeb již letos v lednu a i poté se pohyboval na čelních místech. V březnu byl například druhý s podílem 5,41 %.

Druhým nejčastějším škodlivým kódem šířeným v Česku byl v dubnu exploit Win32/Exploit.CVE-2017-11882, který zneužívá bezpečnostní díru v softwaru Microsoft Equation Editor, jenž je součástí Microsoft Office. Uživatel, který na svém zařízení otevře škodlivý dokument, tím umožní spuštění libovolného programového kódu. Win32/Exploit.CVE-2017-11882 byl v Česku během dubna podobně častý jako HTML/Adware.Agent.A, stál za 5,39 % případů detekovaných škodlivých kódů.

Třetí místo v žebříčku dubnových online hrozeb obsadila generická detekce webových stránek obsahujících injektovaný programový kód nazvaný HTML/ScrInject. Ten návštěvníky napadených stránek automaticky přesměrovává na webové stránky se škodlivým softwarem. Během dubna stál HTML/ScrInject za 4,64 % detekcí škodlivých kódů zachycených společností Eset.

Škodlivý Javascript JS/Adware.Agent.AF, který přesměrovává uživatele z napadené legitimní stránky na nechtěné, většinou reklamní weby, se v dubnu přesunul z první pozice, jíž dosáhl v březnu, na čtvrtou příčku mezi internetovými hrozbami. Kromě přesměrování na reklamní nebo jiné nechtěné weby maže seznam navštívených stránek, takže znemožňuje uživateli návrat zpět na legitimní webovou stránku. JS/Adware.Agent.AF představoval 3,31 % případů zachycených škodlivých kódů.

 

Nejčastější internetové hrozby v České republice za duben 2019:

1. HTML/Adware.Agent.A (5,64 %)

2. Win32/Exploit.CVE-2017-11882 (5,39 %)

3. HTML/ScrInject (4,64 %)

4. JS/Adware.Agent.AF (3,31 %)

5. JS/Adware.Agent.AA (3,04 %)

6. DOC/Abnormal (2,6 %)

7. SMB/Exploit.DoublePulsar (2,57 %)

8. JS/CoinMiner (2,17 %)

příloha_ovladnete_sva_data

9. Win32/GenKryptik (1,96 %)

10. HTML/Refresh (1,89 %)

Byl pro vás článek přínosný?