Hlavní navigace

V nabídce cloudu Azure se objeví linuxové distribuce

 Autor: © Larry Ewing
Microsoft chce nabídku cloudové platformy Windows Azure rozšířit o operační systémy třetích stran.
Filip Brůcha 7. 6. 2012

Sdílet

Aktualizovanou nabídku plánuje Microsoft spustit během čtvrtka. Uživatelé budou moci používat čtyři nové operační systémy, včetně SUSE, CentOS nebo Ubuntu. Výběr a nasazení nového systému bude probíhat přes Windows Azure Image Gallery a bude účtován od hodiny.

V případě operačního systému SUSE dostanou uživatelé na výběr z posledních edic SUSE Linux Enterprise Server 11 SP2 a OpenSUSE 12.01. CentOS pak bude dostupný ve verzi 6.2 a Ubuntu ve verzi 12.04 LTE. Microsoft počítá s automatickou aktualizací virtuálních distribucí, ať už půjde o instalaci bezpečnostních záplat, oprav zranitelností nebo jen nových funkcí. Microsoft dále slibuje, že uživatelé budou moci v cloudu používat aplikace, které dříve vytvořili v SUSE Studio IDE.

Nasazení Linuxu do Azure je překvapivým krokem, když uvážíme, že Microsoft sám sebe dlouho považoval za jednoplatformovou společnost, která za svůj obrovský úspěch vděčí hlavně Windows. Z tohoto důvodu pro něj Linux vždy představoval konkurenční hrozbu, s kterou se musí vypořádat především na trhu serverových služeb. Linux však nyní musel v konkurenčním hodnocení Microsoftu ustoupit Amazonu, jehož Amazon Web Services, přímá konkurence Azure, již ve své nabídce linuxové distribuce má.

„Z našeho pohledu jde o přelomový okamžik, zvlášť s ohledem na minulost, ale není to zase tak překvapující,“ řekla Amanda McPhersonová, viceprezidentka pro marketingové a vývojové programy nadace Linux Foundation. „Cloud byl vždy doménou Linuxu a open source obecně. Microsoft je chytrou společností, která ví, co musí pro úspěch v cloudu udělat. V tomto konkrétním případě jde dokonce o něco, co je v přímém rozporu s firemní minulostí.“

Z partnerství s Microsoftem může těžit také samotný Linux. „Někteří naši zákazníci vidí Microsoft jako hlavního poskytovatele řešení IT a chtějí proto využít jeho služeb,“ řekl Peter Chadwick, produktový manažer SUSE pro cloudové operace. S Microsoftem prý SUSE již delší dobu spolupracuje na interoperabilitě, takže jde o zcela logické rozšíření.

Microsoft zatím nezveřejnil svou cenovou politiku pro linuxové distribuce a podle všeho tak neučiní dříve než ve čtvrtek. Kromě Linuxu společnost také informovala o podpoře programovacích jazyků Python a Java a webových vývojových technologií PHP a Node.js, které otevírají cestu nástrojům CMS jako WordPress, Drupal nebo Joomla.