Hlavní navigace

V nabídce cloudu Azure se objeví linuxové distribuce

7. 6. 2012

Sdílet

 Autor: © Larry Ewing
Microsoft chce nabídku cloudové platformy Windows Azure rozšířit o operační systémy třetích stran.

Aktualizovanou nabídku plánuje Microsoft spustit během čtvrtka. Uživatelé budou moci používat čtyři nové operační systémy, včetně SUSE, CentOS nebo Ubuntu. Výběr a nasazení nového systému bude probíhat přes Windows Azure Image Gallery a bude účtován od hodiny.

V případě operačního systému SUSE dostanou uživatelé na výběr z posledních edic SUSE Linux Enterprise Server 11 SP2 a OpenSUSE 12.01. CentOS pak bude dostupný ve verzi 6.2 a Ubuntu ve verzi 12.04 LTE. Microsoft počítá s automatickou aktualizací virtuálních distribucí, ať už půjde o instalaci bezpečnostních záplat, oprav zranitelností nebo jen nových funkcí. Microsoft dále slibuje, že uživatelé budou moci v cloudu používat aplikace, které dříve vytvořili v SUSE Studio IDE.

Nasazení Linuxu do Azure je překvapivým krokem, když uvážíme, že Microsoft sám sebe dlouho považoval za jednoplatformovou společnost, která za svůj obrovský úspěch vděčí hlavně Windows. Z tohoto důvodu pro něj Linux vždy představoval konkurenční hrozbu, s kterou se musí vypořádat především na trhu serverových služeb. Linux však nyní musel v konkurenčním hodnocení Microsoftu ustoupit Amazonu, jehož Amazon Web Services, přímá konkurence Azure, již ve své nabídce linuxové distribuce má.

„Z našeho pohledu jde o přelomový okamžik, zvlášť s ohledem na minulost, ale není to zase tak překvapující,“ řekla Amanda McPhersonová, viceprezidentka pro marketingové a vývojové programy nadace Linux Foundation. „Cloud byl vždy doménou Linuxu a open source obecně. Microsoft je chytrou společností, která ví, co musí pro úspěch v cloudu udělat. V tomto konkrétním případě jde dokonce o něco, co je v přímém rozporu s firemní minulostí.“

Z partnerství s Microsoftem může těžit také samotný Linux. „Někteří naši zákazníci vidí Microsoft jako hlavního poskytovatele řešení IT a chtějí proto využít jeho služeb,“ řekl Peter Chadwick, produktový manažer SUSE pro cloudové operace. S Microsoftem prý SUSE již delší dobu spolupracuje na interoperabilitě, takže jde o zcela logické rozšíření.

Microsoft zatím nezveřejnil svou cenovou politiku pro linuxové distribuce a podle všeho tak neučiní dříve než ve čtvrtek. Kromě Linuxu společnost také informovala o podpoře programovacích jazyků Python a Java a webových vývojových technologií PHP a Node.js, které otevírají cestu nástrojům CMS jako WordPress, Drupal nebo Joomla.