Hlavní navigace

V roce 2016 bude na Zemi více mobilních zařízení než lidí

 Autor: © violetkaipa - Fotolia.com
Poslední výzkum společnosti Cisco nám dává náhledénout do blízké budoucnosti s monstrózními údaji, souvisejícími s mobilními zařízeními
Adam Kencki 16. 2. 2012

Sdílet

Poslední výzkum společnosti Cisco nám dává náhledénout do blízké budoucnosti s monstrózními údaji, souvisejícími s mobilními zařízeními.

Velmi stručně řečeno se dá říct, že Cisco předpokládá do roku 2016 více než osmnáctinásobný nárůst celosvětového mobilního provozu, 71 % připadne na provoz mezi mobilními zařízeními a cloudy (7.6 exabytů za měsíc). Celkový objem mobilních dat dosáhne pouze za rok 2016 130 exabytů.

Abychom měli alespoň trochu nějakou představu o tom, co ty exabyty vlastně znamenají, připravili si pro nás vědátoři v Cisco také definice a přirovnání. Jeden exabyte si tedy můžeme představit jako jednotku informace, rovnající jednomu terabytu. Takovou kapacitu mají dnes prodávané pevné disky. Pod 130 exabyty bychom si tedy mohli představit 33 miliard disků DVD nebo 4.3 biliard písniček ve formátu MP3. Velkou většinu z tohoto obrovského balíku dat budou mít na svém kontě tablety, ostatně vidět je to již dnes. Rychlost s jakou data, která přenášejí tablety, roste bude v roce 2016 čtyřikrát větší než v kterémkoli období roku 2010.

Cisco analýza

Cisco jde se svou předpovědí ještě o něco dál. V roce 2016 totiž údajně bude na světe mnohem více mobilních zařízení připojených k internetu než lidí. Jejich množství má přesáhnout 10 miliard, tedy o téměř 3 miliardy více, než kolik je odhadovaný počet obyvatel pro tento rok. Do tohoto počtu patří i zařízení M2M (machine to machine) - například GPS systémy, těchto zařízení by mělo být zhruba 2 miliardy, zbytek, celých 8 miliard připadá na smartphony, tablety či laptopy.