Hlavní navigace

Vadí vám automatické aktualizace Windows 10? Víme, jak je pozdržet!

19. 11. 2015

Sdílet

 Autor: Microsoft
Microsoft na to sice nijak zvlášť neupozornil, majitelé Windows 10 Pro však můžou odložit systémové aktualizace. A to prostřednictvím služby určené primárně pro firmy (Windows Update for Business, dále jen WBU).

Možnost práce s aktualizacemi s sebou přinesla nejnovější verze Windows 10 s označením 1511, která se objevila minulý týden. A i když je určena primárně pro firemní zákazníky, využít ji může kdokoliv. WUB totiž není cloudovou službou ani produktem jako takovým: jen souborem několika nástrojů ke správě toho, jak Microsoft doručuje aktualizce do firemních edicí svého operačního systému.

A nepochybně najde využití i mezi obyčejnými uživateli, kteří si na frekvenci a způsob, jakým Microsoft aktualizace pro Windows 10 zatím doručoval, ve velkém stěžovali. WUB je tak reakcí právě na tuto zpětnou vazbu a způsobem, jak uklidnit alespoň ty největší a nejlepší zákazníky. Není však důvod, proč by z něj nemohli těžit také běžní uživatelé a menší firmy.

Nejsnadnější způsob, jak si s nastavením pohrát, je prostřednictvím takzvaných Local Group Policies, podskupinou Group Policies, které IT administrátoři ve firmách používají ke správě stovek i tisíců vzdálených PC. A protože součástí Windows 10 Pro je i Local Group Policy Editor, aktualizace si může odložit v podstatě každý.

 

Jak na to?

Na začátek stačí do vyhledávacího pole systému zadat „gpedit.msc“ a spustit editor prostřednictvím vyhledaného souboru „Microsoft Common Console Document“. V levém okně se pak přes cestu „Computer Configuration“ - „Administrative Templates“ - „Windows Components“ dostanete až ke složce „Windows Update“. Ta vám v pravém panelu zobrazí devatenáct pravidel, z nichž vás zajímá „Defer Upgrades and Updates“ - „Pozdržet Upgrady a Updaty“.

Okno, které se vám po dvojkliku na něj zobrazí, ukazuje nastavení Local Group Policy, které můžete konfigurovat po zaškrtnutí pole „Enabled“ - „Povolit“. Ve spodní části okna se vám tím zpřístupní nastavení, ve kterém zadáte počet měsíců, respektive týdnů, o které chcete upgrady a updaty odložit (Microsoft oba pojmy rozlišuje; updaty jsou častější a zahrnují bezpečnostní i nebezpečnostní patche a záplaty vydávané pro všechny typy Windows, kdežto upgrady se týkají přímo funkčnosti Windows 10.).

Cloud22

Přičemž vzhledem k novému způsobu distribuce aktualizací mezi různé typy zákazníků je třeba k nastaveným měsícům přičíst další čtyři (ponechání kolonky na nule bude v praxi znamenat odložení upgradu o čtyři měsíce). A jestliže chcete aktualizace odložit na neurčito, nevyplňujte ani měsíce ani týdny, jednoduše zaškrtněte políčko „Pause Upgrades and Updates“.

V takovém případě však počítejte s tím, že s dostupností nových aktualizací budete muset toto nastavení znovu manuálně obnovit. Pak už jen stačí potvrdit. Hotovo.