Hlavní navigace

Válka obrů: Oracle a Google jdou dnes k soudu kvůli Androidu

9. 5. 2016

Sdílet

 Autor: Google
O co ve sporu jde? Oracle tvrdí, že Google „ukradl“ trh s mobilními operačními systémy firmě Sun Microsystems, a to z důvodu nepovoleného užívání Javy v Androidu. Google oponuje, že v Sunu zkrátka nikdy nevytvořili dobrý produkt a jejich používání Javy je v mezích zákona. Velký právní spor jde k soudu již podruhé, a tentokrát jde ještě o vyšší částky, než před čtyřmi lety.

Oracle si žádá 8,8 miliardy dolarů – i na poměry Spojených států mimořádnou částku; Jde o jeden z největších sporů týkajících se autorských práv vůbec, a ke komu se soud přikloní nelze s jistotou říci.

Pro Google je načasování nevhodné: Jeho slavná I/O vývojářská konference se uskuteční přímo v době soudního sporu a developeři budou muset kauzu pečlivě sledovat. Pokud totiž dá americká justice za pravdu Oraclu, Google bude muset změnit způsob, kterým uživatelé vytváří obsah pro Android. Nebo spolknout hrdost a Oraclu platit licenční poplatky, které zřejmě nebudou zrovna malé.

Čtyřtýdenní proces začíná v pondělí a čekají se „celebrity“ ze Silicon Valley: Minimálně výkonný ředitel Oraclu Larry Ellison a jeho protějšek z Googlu Larry Page. Jde o velmi komplexní případ, který může přesahovat porozumění soudní poroty; Sám soudce Willim Alsup tuto obavu vyjádřil.

Soudní pře bude rozdělena na dvě části. V první porota rozhodne, zda je užívání technologie Sun Microsystems (potažmo Oraclu, který v roce 2009 Sun odkoupil) chráněno zákonem „fair use,“ který umožňuje užívat cizí autorský majetek v některých specifických případech. Pokud se rozhodne, že ano, Oracle vyjde ze sporu s prázdnou, ač by se s nejvyšší pravděpodobností odvolal. Jestliže však porota dospěje k názoru, že používání Javy nespadá pod fair use, druhá část sporu bude kalkulovat ztráty a škody, které z toho Oraclu plynou.

Všechny informace, které o sporu potřebujete vědět, přinášíme přehledně v textu níže.

O čem spor je?

Když Google před deseti lety stvořil Android, rozhodl se, že jeho základem bude Java. Jazyk Java má otevřený zdrojový kód a je zdarma pro každého k použití. Google však použil také 37 pečlivě vybudovaných rozhraní pro programování aplikací (API), včetně 7 000 řádků deklarovacího kódu, a k tomu již Sun vlastnil autorská práva. Zprvu se Google pokoušel o licenční dohodu, ale k uspokojivému výsledku nedošel a Javu přesto užíval. Sun nikdy neprojevil větší zájem v soudní žalobě, ale brzy po jeho odkoupení Oraclem k tomuto kroku přistoupil.

Nedělo se toto již v minulosti?

Ačkoli v roce 2012 jedno soudní řízení proběhlo, porota nebyla schopna se shodnout na otázce platnosti zákona fair use v tomto konkrétním případě. Tentokrát tedy bude rozhodovat nová porota.

Jak Oracle dospěl k tam obrovské částce?

Expert Oraclu spočítal, že Google vydělal do konce minulého roku ze zisků Androidu 40,6 miliard dolarů, sice převážně z reklam, ale také aplikací, digitálních médií a hardwaru. Po odečtení nákladů a odhadu, jaká část zisku Googlu plyne přímo z operačního systému, došel Oracle k částce 8,8 miliardy.

Počkat, není těch 37 API jen minimální část Androidu?

Právě na tom Google staví svou soudní strategii. Oracle na to reaguje tak, že API jsou v systému natolik integrované, že nemohou být odděleny a jsou tedy pro Android nezbytné. Na to však Google zareaguje, že API jsou natolik malinká součást, že finanční odškodnění Oraclu by mělo být výrazně, výrazně nižší.

Právě tento týden však soudce Alsup Oracle trochu uzemnil. Expert firmy prý u soudu může citovat částku 8,8 miliardy, ale nemůže porotě sdělit, že má na celou nárok.

Jak složitý případ je?

Nesmírně. Kromě API a deklarovacího kódu porota uslyší ještě o dalších souvisejících věcech, jako jsou různé softwarové licence a co všechno uživatelům umožňují. Budou také muset do podrobna porozumět zákonu fair use.

Co přesně fair use je?

V češtině by šlo zákon přeložit jako „povolené užití“ nebo „řádné užití“. Jde o možnost užívat v omezené formě některé části chráněného díla i bez souhlasu držitele, pokud splňují konkrétní podmínky. Podobně ustanovení existuje v Evropském prostředí např. Ve Velké Británii, kde existuje tzv. „fair dealing“. Český autorský zákon podobné ustanovení doslova neobsahuje, ač ve čtvrtém díle první hlavy zákona je obsažena legislativa podobná – její konstrukce je však výrazně odlišná.

Fair use je běžně uplatňován v oblasti satiry, novinových zpráv, výzkumu a komentářích, ale existují i početné další výjimky.

Porota bude muset zvážit čtyři podstatné faktory fair use, které jim Alsup již předestřel. Jedním z nejdůležitějších je „účel a charakter práce,“ který zahrnuje, zda bylo užití API Googlem komerční či nikoli a zda bylo „transformativní“ – tedy zda z nich vytvořil něco nového a odlišného. Je poměrně jasné, že užití všech API bylo komerční, takže Google bude muset porotu přesvědčit alespoň o tom, že Android původní autorský produkt přetvořil v něco jiného.

Původním produktem je, v tomto případě, Java 2 Standard Edition, základní desktopová verze Javy, ale autorská licence se vztahuje i na odvozené produkty, tedy včetně Java 2 Micro Edition (ME), mobilní verzi.

Jedním z argumentů Googlu bude, že Java 2 ME byla užívána primárně u ukázkových telefonů (ačkoli s ní existovaly i běžné chytré telefony, které se prodávaly mj. i v České republice), a že nikdy nedosáhla schopností Androidu – čímž by se práce Googlu stala transformativní.

Klíčovým je také čtvrtý faktor fair use: Efekt na „potenciální trh pro, či tržní hodnotu pro, kopírované autorské dílo“. Oracle jistojistě porotě sdělí, že Android zničil jakoukoli šanci, kterou Java ME mohla mít u nadcházejících mobilních zařízení. Google na to bude oponovat, že Sun selhali, protože nikdy nevytvořili dostatečně kvalitní mobilní operační systém.

Dalším argumentem firmy bude, že API jsou nutné k samotné funkci jazyka Java, který je ovšem open source. Tento názor by jim u poroty mohl přidat body navíc a přesvědčit ji tak o tom, že užití spadá pod fair use.

Kdo jsou „experti“ svědčící u soudu?

To je dobrá otázka. Obě strany si k procesu najímají experty, kteří mají vypovídat jejich jménem; Často pochází z akademických vrstev. Soudce Alsup je ovšem k expertům poněkud skeptický: Je si vědom toho, že dost možná řeknou to, co je jim nakázáno, aby si vysloužili svůj plat.

Faktem je, že samotné důkazy a pravda bude hrát jen částečnou roli v samotném výsledku pře. Spousta bude záviset na tom, jak přesvědčivá bude soudní výpověď. Další potenciální důležití svědci budou např. Eric Schmidt z Google, bývalý výkonný ředitel Sun Microsystems Jonathan Schwarz nebo tvůrce Androidu Andy Rubin. Budou svědčit o takových tématech, jako proč si Google zvolil zrovna Javu a zda věřil, že vůbec licenci potřebuje.

Co je ještě nutné vědět?

Cokoli, co soud rozhodně, pravděpodobně nebude koncem sporu. Strana, která prohraje, se prakticky jistě odvolá a kauza se povleče dál.

Kdo má větší šanci na vítězství?

Těžko říct. Minulá porota již jednou ortel vyřkla, a v otázce fair use se neshodli: Devět jich rozhodlo ve prospěch Googlu oproti třem nesouhlasícím. Podle zákona státu Kalifornie však musí být verdikt jednomyslný.

MIF22

Ale tentokrát jde o nový proces, s novou porotou, a Oracle má jiný právní tým.

Předpovědět vítěze je skutečně prakticky nemožné – jak to dopadne se dozvíme až po finálním verdiktu poroty.