Hlavní navigace

Válka prohlížečů bude pokračovat i letos

1. 1. 2010

Sdílet

V uplynulém roce opět výrazně přiostřila konkurence na trhu s webovými prohlížeči, přičemž kromě již tradičního poklesu podílu Internet Exploreru si výrazně polepšil jak Firefox, tak i Chrome. Co nás čeká v letošním roce?

Všechni velcí hráči na tomto trhu mají v plánu dále inovovat svoje produkty a to způsobem, aby přilákali co nejvíce uživatelů na svoji stranu. Zklamáním pro mnohé může být to, že Mozilla nestihla dokončit vývoj slibovaného Firefoxu 3.6, který se nedostal ani do fáze Release Candidate a poslední aktuální verze je beta 5. Dokončení vývoje by se mělo konat během prvních měsíců letošního roku. Dále by se měla objevit i aktualizace s pořadovým číslem 3.6.2, původně označovaná jako Firefox 3.7, která bude pracovat s plug-iny jako se samostatnými procesy, takže při jejich pádu nedojde k ohrožení běhu samotného browseru. Na rok 2010 bylo také naplánováno uvolnění Firefoxu 4.0, který má přinést výraznou změnu uživatelského rozhraní a také se spekuluje o podpoře operačních systému do Windows XP SP3 výše. Nicméně vzhledem k tomu, jak vývoj u Mozilly v poslední době nabírá skluz, dočkáme se jej nejspíš až v roce 2011.

Ani Mirosoft nezahálí a intenzivně pracuje na deváté verzi Internet Exploreru, která má přinést údajně výrazné zvýšení rychlosti při zpracování JavaScriptu a měl by být také kompatibilnější s webovými standardy. Právě rychlost zpracování JavaScriptu je se stále častěji používanými webovými aplikacemi klíčová a není divu, že na jejím zlepšení všichni hráči pracují. Otázkou je, zda tato skutečnost bude stačit na zastavení nebo alespoň zmírnění pádu, kterým IE prochází. Více i IE9 najdete v článku Internet Explorer 9 má být výrazně rychlejší a kompatibilnější.

Na JavaScript se zaměřili i vývojáři Opery ve verzi 10.5, která disponuje novým renderovacím enginem Presto 2.5 a JavaScriptovým enginem s názvem Carakan, který přináší právě ve zpracování JavaScriptu až sedminásobně lepší výsledky, než tomu je u Opery 10.10. Opera dále rozšiřuje podporu pro CSS3 a HTML5. Podporována je i hardwarová grafická akcelerace zobrazování obsahu v prohlížeči díky nové grafické knihovně Vega. I když termín uvedení Opery 10.5 nebyl oznámen a k dispozici je jen první pre-alfa verze, bude s největší pravděpodobností dokončena během letošního roku. Nicméně nad desktopovými verzemi Opery se již delší dobu vznáší otazník v tom smyslu, zda vůbec s dalším vývojem pokračovat, neboť na rozdíl od mobilních verzí si nedokáže tento prohlížeč získat již delší dobu výraznější podíl a pohybuje se svým zastoupením na okraji trhu.

Naopak pomyslnou štikou v rybníku se stal prohlížeč Chrome od Googlu, který i přes svoje mládí v prosinci dobyl třetí příčku z hlediska používanosti a dostal se tak s podílem 4,4 % před Safari. Pomohlo mu uvolnění beta verzí pro Linux a Mac OS a v letošním roce nás pak čeká další majoritní upgrade, totiž verze 4.0, která bude zaměřena opět na další zrychlení a bude disponovat funkcí přístupu k záložkám i z jiných počítačů. Jedním z hlavních důvodů pro rychlý růst podílu Chrome jsou však pravděpodobně velmi intenzivní reklamní akce, kdy právě zázemí a možnosti takové velké společnosti jako je Google hraje při akceptaci nového produktu uživateli výraznou roli. Lze očekávat, že i v příštím roce bude Google tímto směrem při propagaci svých produktů pokračovat.