Hlavní navigace

Válka videokodeků pro HTML5 má nečekané aktéry

Společnost Encoding přináší svoji odpověď na bitvu mezi Googlem, Microsoftem a dalšími hráči ohledně budoucnosti video standardů pro HTML5.
Petr Šverák 28. 1. 2011

Sdílet

Web společnosti Encoding prozrazuje, že její nová služba s názvem Vid.ly, která je dostupná v beta verzi, umožňuje zobrazit jakékoliv video v pěti hlavních webových prohlížečích, na mobilních zařízeních jako je iPhone, dále na přístrojích s OS Android a BlackBerry a dokonce i na herních zařízeních jako Nintendo DS, Wii a PlayStation Portable

Služba Vid.ly by mohla znamenat konec války ohledně průmyslových standardů, války, která by jinak mohla vést např. k vývoji videí pro Chrome, jež by ale potom nefungovaly v prohlížeči Internet Explorer a naopak.

Portál Encoding.com, který sám sebe se 1 400 zákazníky označuje za „největší světovou kódovací službu“, tvrdí, že jejich nový počin řeší „největší problém se kterým se setkávají vydavatelé online videa.“

Služba Vid.ly, jež využívá Amazon Web Services, ve skutečnosti nevytváří univerzální video standard. Místo toho převádí zdrojové video do 14 formátů a vytváří „univerzální video URL“ a toto video tak může být přehráno na jakémkoliv zařízení. Odkaz v podstatě poukazuje na 14 samostatných kopií jednoho videa, ale pro koncového uživatele má být využití bezproblémové, slibuje Jeff Malkin, prezident a spoluzakladatel Encoding.com. Uživatel jednoduše klikne na Vid.ly URL a služba sama zjistí o jaký prohlížeč nebo zařízení jde a vybere správně optimalizované video.

Tímto způsobem Vid.ly řeší problém vydavatelů, kteří „mají jednoduchý dotaz: Dokážete aby moje video fungovalo všem?“ vysvětluje Malkin. Krátké URL také podle Malkina zjednoduší sdílení videí přes Twitter, který je přístupný z mobilních i stolních platforem.

Služby jako Vid.ly by mohly mít rostoucí význam, pokud bitva o HTML5 video standardy povede k roztříštěnosti mezi prohlížeči. Zatímco Microsoft podporuje H.264 video kodek, Google sponzoruje nový formát nazvaný WebM, který má podporu také od Mozilly a Opery. Prohlížeče Firefox a Chrome mimo to podporují i kodek nazvaný Theora.

Vid.ly dokáže pracovat se všemi těmito formáty. „Pokud navštíví Vid.ly URL iPad, dodáme mu H.264 video v rozlišení 640x480,“ tvrdí na beta verzi tohoto webu. „Jestliže se připojí někdo s prohlížečem Firefox 3.52, dostane HTML5 video ve formátu OggTheora.“

Služba Vid.ly nemůže být aplikována na kterékoliv video, které je na internetu. Například není možné vzít YouTube link a přeměnit jej na Vid.ly URL, vysvětluje Malkin. Služba Vid.ly proto bude spoléhat na vývojáře a vydavatele, že ji využijí ještě před zveřejněním videa.

Zatímco bude služba ve fázi uzavřené beta verze, má být limitována pro 1 000 uživatelů. Základní provedení je zdarma, nicméně zhruba do dvou měsíců vydá web Encoding.com placenou verzi, která přinese vývojářům více možností pro práci s touto službou.

Malkin také očekává, že v budoucnu se objeví nové video formáty. Proto služba Vid.ly plánuje přidávat podporu nových formátů a využívat nový formát i zpětně pro již existující Vid.ly URL.