Hlavní navigace

Varování před aplikacemi, které spouštějí skryté reklamy

 Autor: Adobe Stock
Mobilní zařízení byly v září podle statistik bezpečnostní společnosti Eset nejvíce ohroženy reklamním malwarem. Útočníci jej vydávají za aplikace ke stahování či přehrávání videí.
-rd 7. 10. 2019

Sdílet

Malwaru, neboli škodlivému kódu, jsou vystaveny i naše chytré telefony. Mezi nejčastější hrozbu pro telefony se systémem Android patřil v září tzv. adware. O první dvě příčky se velmi těsně dělí dva zástupci rodiny nazvané Hiddad. V obou případech se jedná o aplikace, které spouštějí skrytě reklamy.

„Jakmile tyto aplikace zapnete, začnou se na pozadí připojovat k reklamním serverům a po nějaké době vám začnou inzerci zobrazovat. Uživatel ale žádnou aktivitu nevidí. Působí to tedy dojmem, že aplikace nefunguje,“ popisuje aktivitu malware Miroslav Dvořák, technický ředitel pražské pobočky společnosti Eset.

Celá rodina sdružuje řadu aplikací. V případě Hiddad.HI se nejčastěji jedná o aplikace stahující videa nebo filmy z internetu, Hidad.XF útočníci zpravidla vydávají za přehrávač videí.

Třetí nejběžnější hrozbou je scareware FakeAV. V tomto případě vydávají podvodníci malware za antivirovou aplikaci. Ta po kontrole zařízení upozorní na přítomnost škodlivého kódu a za poplatek nabízí odstranění infekce. Upozornění má uživatele pouze vyděsit, zpravidla je zařízení zcela v pořádku.

 

Nejčastější kybernetické hrozby pro platformu Android za září 2019:

  1. Trojan.Android/Hiddad.HI (3,81 %)
  2. Trojan.Android/Hiddad.XF (3,72 %)
  3. Trojan.Android/FakeAV (3,24 %)
  4. Trojan.Android/Plankton (2,81 %)
  5. Trojan.Android/Rootnik  (2,23%)
  6. Trojan.Android/HiddenApp.HG (1,98 %)
  7. Trojan.Android/Hiddad.XO (1,98 %)
  8. Trojan.Android/TrojanDropper.Shedun (1,85 %)
  9. Trojan.Android/Clicker (1,68 %)
  10. Backdoor.Android/Qysly (1,53 %)