Hlavní navigace

Varta V-Man: energie připravená na cesty

13. 3. 2011

Sdílet

Typická krizová situace, kdy se nacházíte na cestách a vašemu mobilnímu telefonu, GPS nebo hudebnímu přehrávači dochází energie, má řešení. Na trhu se totiž naštěstí můžete se...

Typická krizová situace, kdy se nacházíte na cestách a vašemu mobilnímu telefonu, GPS nebo hudebnímu přehrávači dochází energie, má řešení. Na trhu se totiž naštěstí můžete setkat s celou řadou produktů, které v případě nouze poslouží jako přenosný zdroje energie. Jedno ze zařízení spadajících do této kategorie představuje například Varta V-Man, a právě to se k nám nedávno dostalo na testy.
Varta V-Man je primárně určen pro nabíjení rozličných zařízení na cestách. V balení naleznete Li-Ion baterii, kterou nabijete pomocí přiložené nabíječky. O stavu zbývající energie vás pak informují stavové diody po stisku určeného tlačítka. Dále zde najdete adaptéry určené pro drtivou většinu mobilních telefonů a dalších přenosných zařízení. Obecnou kompatibilitu zajišťuje adaptér na miniUSB, ale také microUSB. Klasický konektor USB je potom umístěn přímo na V-Manovi. Zařízení si díky této výbavě poradí s většinou MP3/video přehrávačů, problém nebudete mít ani s GPS navigací. Pochopitelně nechybí ani konektor na iPhone či iPod. K dispozici je rovněž speciální USB „nástavec“, sloužící jako předsádka pro zařazení, jež při nabíjení vyžadují na USB portu komunikaci. Veškeré výše uvedené adaptéry se připojují ke speciálnímu kabelu, který je opatřen navijáčkem – podle potřeby ho tak lze prodloužit. Konec kabelu pak disponuje klasickým USB portem, stejně jako V-Man, takže je možné adaptéry využít nejen s nabíječkou, ale také připojit k USB portu počítače.

Zařízení se dodává v balení spolu s USB nabíječkou, kterou lze samostatně využít při nabíjení všech podporovaných zařízení – stačí připojit kabel a adaptér. V-Man tak může v domácích podmínkách nahradit veškeré další nabíječky. Samotné zařízení lze nabíjet rovněž z USB portu počítače či notebooku, nabíjecí doba se tím však pochopitelně prodlouží. Z našeho testu vyplynulo, že nabití V-Mana z elektrické sítě zabere v průměru 1 až 2 hodiny. Výrobce deklaruje, že plně nabité zařízení je schopné nabít dvakrát mobilní telefon nebo desetkrát MP3 přehrávač, a na základě našich zkušeností s tím můžeme souhlasit. Do značné míry je ovšem finální výsledek ovlivněn kapacitou baterie daného zařízení – interní Li-Ion baterie V-Mana totiž disponuje kapacitou 1800 mAh. Spolu se zařízením je dodáván i transportní pytlíček, který pojme V-Man a několik vybraných adaptérů, ne však všechny najednou. Při balení na cesty tedy musíte uvažovat nad tím, jaká zařízení budete nabíjet. Díky přítomnosti klasického USB a adaptérů se V-Man stává dobrou volbou nejen na cesty. Může se stát vítaným mobilním zdrojem energie nejen pro mobily či GPS, ale také pro různá USB zařízení jako větráčky či lampičky.

Typ/označení: Varta V-Man Power Pack
Elektrochemický systém: Li-Ion
Porty: USB
Rozměry: 150 × 230 × 65 mm
Hmotnost : 150 g
Kapacita baterie: 1800 mAh
Výbava v balení: adaptéry, transportní pouzdro, USB nabíječka, V-Man
Stavová dioda: ano
Záruka : 3 roky
Cena: 1299 Kč
Sanyo Eneloop Power Pack MDR03: praktický kufřík pro nabíjení na cestách
O nesporných výhodách nabíjecích systémů (v kombinaci nabíječka + akumulátory) není asi třeba příliš polemizovat. Problémy však mohou však nastat, pokud chcete využívat nabíjecí NiMH akumulátory v širším spektru zařízení. Klasické AA NiMH baterie mají široké použití, ale co když je nutné použít např. typ AAA, nebo dokonce C a D bloky (známé též jako „buřtíky“)? Nabíjecí akumulátory typu C a D se špatně shání, ani adekvátní nabíječky nejsou standardně k dispozici. Zajímavou alternativou a řešením se pro vás může stát „kufřík“ Eneloop Power Pack od společnosti Sanyo. Ten obsahuje nejen nabíječku se dvěma pozicemi pro AA nebo AAA, ale také NiMH baterie – 4× AA 1900 mAh, 2× AAA 800 mAh a sadu adaptérů. Ty umožňují přeměnit AA akumulátory (ale také alkalické baterie) jednoduše zasunutím do adaptéru na baterie typu C a D. Odpadá tím potřeba shánět speciální akumulátory a velké a pomalu nabíjející nabíječky pro C a D bloky.
Samotná nabíječka nepotřebuje k napájení adaptér, ale pouze kabel, který je navíc součástí balení. Nabíjecí časy se v případě AA 1900 mAh pohybují kolem 250 min, AAA 7500-800 mAh nabijete zhruba za 170 min. Při větší kapacitě samozřejmě bude potřebný čas úměrně delší. Jako určitou nevýhodu balení lze chápat přítomnost pouze dvou kusů D a C bloků – řada zařízení totiž využívá až čtyři takovéto akumulátory. Výrobce však naštěstí umožňuje přikoupit další adaptéry na C nebo D bloky, stojí 89 Kč za pár, takže není problém využít i baterie, jež standardně adaptér nemají. Trochu nás zamrzela nižší kapacita dodávaných AA akumulátorů, kdy dnes již běžně můžete narazit na modely s 2100, 2500 nebo 2700 mAh. Kapacita samotných D a C bloků bývá samozřejmě také vyšší (cca 3000 mAh), takže je potřeba počítat s častějším nabíjením. Použité baterie Eneloop disponují technologií zpomaleného samovybíjení, a tak i po roce stále nabízejí více než 85 % své původní kapacity. Velkým plusem sady je podle našeho názoru příznivá pořizovací cena celého setu (nabíječka + baterie + adaptéry + kufřík).
Typ/označení: Sanyo Eneloop Power Pack MDR03
Elektrochemický systém: NiMH
Porty: N/A
Rozměry: 250 × 320 × 195 mm (balení)
Hmotnost: 4,8 kg
Výbava v balení: adaptéry, 4× AA NiMH 1900 mAh, 2× AAA 800 mAh, adaptery C/D bloky
Stavová dioda: ano
Záruka : 2 roky
Cena: 950 Kč

Byl pro vás článek přínosný?