Hlavní navigace

Váš příští telefon možná bude vidět skrz zdi

22. 4. 2012

Sdílet

 Autor: © dmitrimaruta - Fotolia.com
Pokud si už nyní stěžujete na to, jak obtížné je vyhnout se všudypřítomným fotoaparátům a kamerám, pak vám blízká budoucnost radost rozhodně neudělá.

Vědcům z Texaské univerzity v Dallasu se v tomto týdnu podařilo dokončit vývoj speciálního čipu, díky kterému se v budoucnu mohou objevit nová zařízení schopná vidět skrz zdi, dřevo, plasty, papír a další objekty či materiály.

Výzkumný tým vedený profesorem Kennethem O, profesorem elektrotechnického inženýrství, pro svůj rentgenový čip použil volné rozsahy elektromagnetického spektra v terahertzové oblasti. „Naše řešení umožňuje využít dříve nepoužívanou oblast elektromagnetického spektra pro spotřebitelská zařízení či různé zdravotnické aplikace,“ řekl Kenneth O, podle kterého jsou terahertzy místem neomezených možností.

Koncept čipu mimo jiné využívá také technologii CMOS, která je běžnou součástí fotoaparátů, kamer. smartphonů nebo HD televizí. Kenneth O zdůrazňuje především její cenovou dostupnost a možnost použití ve většině čipů. Pokud se pak takový čip umístí například do telefonu a na jeho druhou stranou se připevní přijímač, dostane uživatel zařízení schopné vidět skrz nejrůznější objekty.

Vzhledem k předpokládaným obavám o ochranu soukromí se vědci při vývoji čipu zaměřili pouze na dosah menší než 10 centimetrů. Na druhou stranu je však téměř jisté, že pokud se čip stane masovou záležitostí, najdou se i tací, kteří budou brát na aspekt soukromí menší ohledy.

Když však odhlédneme od špehovacího potenciálu, existuje také mnoho oblastí, na které může mít čip pozitivní vliv. Vědci hovoří například o ověřování dokumentů, odhalování padělaných peněz či celkovém zlepšení kvality produktů. Především však může být čip prospěšný pro oblast medicíny, kde se nabízí třeba jeho použití pro rozpoznání rakovinotvorných nádorů.

O terahertzových vlnách se kromě rentgenového čipu často hovoří také v souvislosti s komunikačními aplikacemi. V oblasti terahertzů je k dispozici více volných komunikačních kanálů než třeba v té používané pro bezdrátový přenos dat, takže na terahertzové frekvenci mohou být informace šířeny větší rychlostí.