Hlavní navigace

Ve výroční aktualizaci Windows 10 už nevypnete Cortanu (2)

28. 7. 2016

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Microsoft učinil zajímavé rozhodnutí týkající se jeho výroční aktualizace Windows 10, která by se k uživatelům měla dostat 2. srpna.

Předchozí díl

Nyní otevřete Cortanu v panelu nástrojů a klikněte na ozubené kolo nastavení v pravém dolním rohu. Zde přesuňte každý posuvník, který jen jde, na možnost „vypnuto“. To sníží množství odesílaných dat a zredukuje sledování, Cortana však stále bude fungovat.

Dále můžete smazat paměť Cortany, tedy to, co o vás asistentka ví. Tím, že změníte nastavení toho, co o vás Cortana ví v cloudu. Tuto možnost naleznete v horní části panelu nastavení. Na následující stránce sjeďte dolů a klikněte na tlačítko Vyčistit. Tím přikážete Microsoftu, aby smazal veškeré informace o vás, které si uložil prostřednictvím Cortany. Včetně osobních zájmů, historie webu, atd. Jestliže se Cortanu chystáte používat, ale znepokojuje vás sběr dat, který provádí, měli byste v tomto menu čistit historii pravidelně.

Přítomnosti Cortany se můžete zbavit úplně. Stačí kliknout pravým tlačítkem na vyhledávací tlačítko Cortany a stisknout možnost „skrýt“. Asistentka zmizí, nicméně zatím se nám nepodařilo přijít na to, jak ji dostat zpět. Pokud jste ovšem ponechali možnost aktivace hlasem (Hey Cortana), řekněte tato slova a máte ji zpět.

Nahraďte ji!

Pokud jste stále nespokojeni s výsledkem dosavadního omezování pravomocí Cortany, můžete se asistentky zbavit úplně. Učiníte tak způsobem, že si nainstalujete nějakou z vyhledávacích utilit třetích stran. Jedním z nejoblíbenějších řešení je Everything, donationware, který je jednoduchý, nezabírá příliš prostoru a je dostatečně rychlý. Kromě toho můžete Everything připnout ke svému panelu nástrojů, čímž si své vyhledávání velmi zjednodušíte.

CS24

Další možností je samozřejmě kompletní nahrazení operačního systému. Zde se jako hlavní alternativa nabízí Linux, ovšem předtím je potřeba zvážit všechna pro a proti (například chybějící podporu pro běžné tituly PC her).

Zdroj: PCWorld.com

Byl pro vás článek přínosný?