Hlavní navigace

Vědci vytvořili displej pro chytré hodinky

7. 5. 2013

Sdílet

 Autor: © bakharev - Fotolia.com
Stále větší počet výrobců si pohrává s myšlenkou malých zařízení, která by uživatel nosil přímo na sobě. Jak však zajistit, aby se na nich dala používat klávesnice?

Vědci z Univerzity Carnegie Mellon věří, že na tuto otázku znají odpověď. Řešení vidí v technologii ZoomBoard, která umožňuje plynulé přibližování obrazovky až do momentu, kdy je obsah na displeji dostatečně velký pro stisknutí požadované klávesy.

„Sice takto nenapíšete román, ale svůj účel to splní,“ říká jeden z autorů technologie Stephen Oney, postgraduální student z Institutu pro interakci lidí a počítačů na univerzitě Carnegie Mellon. „Otevírají se tím nové možnosti pro zařízení, jako jsou třeba právě chytré hodinky, u kterých se dosud s nějakým zadáváním textu příliš nepočítalo, a které na rozpoznávání hlasu zase nedisponují dostatečným výkonem.“

Na vlastních chytrých hodinkách v současné době údajně pracují v Googlu, Applu, Samsungu i Microsoftu.

V případě Googlu se má za to, že jeho hodinky budou vybaveny procesorem, zvláštním odklápěcím displejem (ten si Google dokonce nechal patentovat), dotykovým uživatelským rozhraním a bezdrátovým modulem.

Chytré hodinky by rozšířily utvářející se trh počítačů na tělo, o jejichž popularitu se v poslední době nejvíce zasloužil Google se svými brýlemi, prostřednictvím kterých lze pořizovat fotografie a videa nebo komunikovat přes email nebo sociální sítě.

U chytrých hodinek však velký problém představují jejich malé rozměry. Pokud by se těmto rozměrům měla přizpůsobit i případná klávesnice, pro potenciální uživatele by se tím hodinky staly těžko použitelnými.

V Carnegie Mellon se proto vědci na tento problém podívali z jiného úhlu a zaměřili se na zpřístupňování pouze konkrétních částí klávesnice. Pamatovali přitom i na různé souvislosti. Velká písmena se tak dají například napsat krátkým podržením tlačítka, text se smaže pohybem doleva, a pohybem doprava se tvoří mezery. Přejetím nahoru se pak zobrazí numerická klávesnice a speciální znaky.

„Uživatel by měl být takto schopen zadat až 10 slov za minutu s poměrně vysokou přesností. To vše na klávesnici o velikosti mince, řekl Chris Harrison, další z autorů projektu. „To by mělo stačit pro zadání telefonního čísla nebo vyhledání pizzerie.“