Hlavní navigace

Vědci vyvíjejí variantu 3D myši reagující na tlak ruky

3. 12. 2009

Sdílet

Skupina vědců vyvinula stlačitelné vstupní zařízení v podobě počítačové myši, která svým uživatelům poskytne třídimenzionální kontrolu.

„Naše zařízení jsme pojmenovali Suma, což je zkrácenina pro japonský druh mandarinky“ říká Duncan Smith, šéf vývoje spotřebitelských produktů ve společnosti Cambridge Consultants.

Cambridge Consultants v současné době vyvíjí hned několik verzí zařízení Suma, z nichž některé by se měly objevit již na lednovém veletrhu Consumer Electronics Show v americkém Las Vegas. Do té doby nechce společnost o svém novém produktu příliš mluvit, neboť je jejím primárním cílem jeho licencování. Pár detailů o přesto prozradila.

Uvnitř plastické hmoty, kterou je Suma převážně tvořena, se nacházejí akční členy obklopující snímací jádro. Tím, jak je zařízení stlačováno, zaznamenávají akční členy tlakové a pohybové změny a tyto signály jsou pak zpracovávány prostřednictvím softwaru uvnitř Sumy. Pro lepší kontrolu pohybových změn je pak součástí zařízení i měřič zrychlení, tzv. akcelerometr.

S něčím podobným jsme se již mohli setkat u ovladače pro konzolu Nintendo Wii, kde je však možné snímat jen pohyb. „Se schopností měnit tvar se tak potenciál (nejen) těchto zařízení ještě zvyšuje“ myslí si Smith.

S vývojem vlastních aplikací pro Sumu v Cambridge Consultants nepočítají, to chtějí nechat na někom jiném. Přesto již pro potřeby testování vlastního produktu vyvinuli míčovou hru běžící na OS Linux. Tato aplikace má být součástí i výše zmíněné prezentace na CES, kde společnost hodlá  především vzbudit zájem mezi softwarovými vývojáři.

Kolik bude nové zařízení stát, zatím není jasné. Společnost nyní pracuje na vývoji jeho low-endové verze, která je sice méně citlivá na tlak, ale zároveň je i levnější na výrobu. S dražšími komponenty se tak citlivost a přesnost Sumy bude zvyšovat. Své využití by Suma kromě herního průmyslu a 3D aplikací mohla najít i ve zdravotnictví, například u zdravotně postižených.