Hlavní navigace

Vědci z Harvardu představili robota, jenž se sám složí

10. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © Seth Kroll
Jedná se o vůbec prvního funkčního robota ve stylu Transformers, který se inspiroval tvarem japonských papírových origami.

Zatímco roboti ve známém filmu Transformers jsou schopni přeměnit se během několika sekund na automobily, prototyp z Harvardu ještě do takového stádia nedospěl. Ve videu z laboratoře vědců je vidět list papíru, k němuž je připojeno plastové zařízení s bateriemi a motory, přičemž z těchto věcí bez lidského přičinění během čtyř minut vznikne funkční robot, jenž je schopný pohybu. Robot využívá polymery, které si zapamatují jeho tvar a chovají se jako svaly pohánějící robota kupředu. Robot je schopný chodit rychlostí pěti centimetrů za sekundu.

„To, že jsme dokázali, aby se robot sám automaticky složil a konal určitou funkci, je milník, jehož jsme se snažili docílit řadu let,“ uvedl Rob Wood z Wyssova institutu pro biologicky inspirované technologie na Harvardově univerzitě. Robot, jenž byl vyvinut s pomocí výzkumníků z prestižní univerzity MIT, by se mohl stát předchůdcem zařízení využívaných v kosmu nebo v nebezpečných prostředích na Zemi, které budou na dané místo dopraveny a samy se složí. „Představte si desítky robotických satelitů poskládaných na sebe, které lze vyslat do vesmíru, kde se samy složí. Mohly by pořizovat obrázky, sbírat data a obstarávat další úkony,“ uvedl jeden z tvůrců zařízení Sam Felton.

Tým použil k navržení robota složeného z třívrstvého listu speciální designérský program. První vrstva je z papíru, druhá je tvořena ohebným elektronickým obvodem a třetí je polymer, jenž je schopen zapamatovat si tvar robota. Panty, které umožňují končetinám robota zaujmout určitou polohu, jsou naprogramované tak, aby se rozkládaly v určitých úhlech. Každý pant obsahuje malé obvody, které vydávají pokyny končetinám robota k pohybu. K tomu, aby vědci naprogramovali, kterým směrem mají končetiny jít, použili software s názvem Origamizer. Podrobnosti o tvorbě robota a jeho fungování byly zveřejněny v posledním čísle časopisu Science.

Necelých pět minut po jeho složení je robot připraven k chůzi. Podle Feltona zařízení potřebné k vytvoření 13centimetrového robota stojí okolo 3000 dolarů, tedy v přepočtu cca 60 000 Kč a výroba každého robota stojí asi sto dolarů, tedy dva tisíce korun. Robot má v sobě integrovaný časovač a začne se sám stavět deset sekund po připojení baterií. „To se dá samozřejmě jednoduše změnit tak, aby se robot začal skládat i v závislosti na nějakém jiném impulzu – například při dosažení určité teploty či tlaku,“ dodal Felton. Ke složení robota a jeho odkráčení na vzdálenost několika centimetrů se spotřebuje celá kapacita jedné tužkové baterie velikosti AA.

Video s představením projektu (anglicky):