Hlavní navigace

Vědci z MIT slibují až tisíckrát rychlejší internet

Nová technologie využívající optické signály prý výrazně zrychlí internetové připojení. A to navíc při nižší ceně.
Filip Brůcha 3. 7. 2010

Sdílet

„Celá podstata tohoto dramatického zvýšení výkonu spočívá v routeru, který řídí síťový provoz,“ říká Vincent Chan, elektrický inženýr a profesor počítačových věd z Massachusetského technologického institutu (MIT). Podle Chana je díky nahrazení elektrického signálu uvnitř routeru signálem optickým možné získat až tisíckrát, v praxi spíše však stokrát rychlejší internet a zároveň snížit množství energie, které router spotřebuje. Uživatel, který je nyní limitován 100Mb přenosem dat, by tak nově mohl odesílat data rychlostí 10 Gb/s.

Optická vlákna se již nyní k přenosu dat běžně používají, kromě internetu je například nalezneme i v automobilech. U samotného routeru byl dosud problém s přenosem optických signálů přicházejících z různých směrů najednou. Ten se však nyní vědcům z MIT podařilo vyřešit pomocí průběžné konverze obou signálů a navíc dokázali snížit energetickou spotřebu takové přeměny.

Ke zvýšení rychlosti internetového připojení však jen tak hned nedojde. Nejprve se prý na trhu musí objevit takové procesory, které budou splňovat rostoucí požadavky uživatelů. „Každý jednou bude na internetu používat náročnější aplikace, ať už půjde o interaktivní hry či obchodní nástroje,“ je přesvědčen Chan. Otázkou jen zůstává, kdy se tak stane. Osobně prý věří, že k výrazným změnám dojde v horizontu tří až pěti let.

„Pokud je to skutečně pravda, pak by to mělo pro internetový přenos velký význam. Mohli bychom být například svědky 3D computingu,“ předpovídá analytik Dan Olds. Šlo by podle něj o velký krok vpřed. „Internet musí být rychlejší. Počet jeho uživatelů neustále roste. Stejně tak se zvyšuje i počet přístrojů s trvalým připojením k internetu. Díky této technologii budeme schopni držet krok s dobou.“