Hlavní navigace

Velcí výrobci se dohodli na standardu 3D brýlí

9. 8. 2011

Sdílet

 Autor:
Společnosti Panasonic, Sony, Samsung a XpanD spojily oficiálně své síly, aby vytvořily jednotný formát 3D LCD brýlí.

Jak známo, běžné 3D televize používají systém střídání obrazu pro levé a pravé oko, pro jejich filtraci pak musí mít divák nasazené speciální brýle s aktivní závěrkou, kdy se LCD krystaly rychle přepínají, aby pustily obraz do toho správného oka. Absence jednotného standardu v této oblasti však brzdí prodeje televizí, prodražuje výrobu brýlí a ve výsledku způsobí, že si mnozí zájemci 3D televizi raději ani nekoupí, než aby museli dále investovat do drahých brýlí.

Společnosti si s tímto problémem poradili každý po svém, například LG se rozhodlo dále rozvíjet 3D televizory s pasivním obrazem, které vůbec extra brýle nepotřebují. Americké sdružení CEA (Consumer Electronics Association) se snaží standardizovat brýle používající k přenosu dat infračerveného signálu. Jenže čím dál častěji se objevují i Bluetooth brýle.

A tak tu máme další iniciativu, tentokrát se spojili Panasonic, Samsung a Sony a výrobce brýlí XpanD, aby pod hlavičkou společné „Full HD Glasses Initiative“ položili základ vzájemně kompatibilního komunikačního formát 3D brýlí, ať již jde o ty infračervené či Bluetooth. Podle prohlášení by nové brýle měly být zpětně použitelné s letos vyrobenými 3D televizory, takový příslib se však nevztahuje na loňské modely. Nové standardizované brýle mají být na trhu v roce 2012, je ale otázkou, zda už nebude pozdě, jinak řečeno, zda bude o 3D ještě zájem, či zda se neprosadí pasivní 3D technologie.