Hlavní navigace

Velká Británie plánuje uvolnění příliš restriktivního autorského zákona

19. 1. 2008

Sdílet

Velká Británie je jednou z mála evropských zemí, která stále postihuje vytváření kopií autorských děl pro osobní užití.

Velká Británie plánuje uvolnění příliš restriktivního autorského zákona

Velká Británie je jednou z mála evropských zemí, která stále postihuje vytváření kopií autorských děl pro osobní užití. Velká Británie plánuje změnu autorského zákona kriminalizujícího kopírování hudby pro osobní použití a archivování intelektuálního vlastnictví knihovnami.

Britský úřad pro ochranu intelektuálního vlastnictví, který se zabývá autorským právem a patenty, představil v úterý návrh na změnu zákona z roku 1988. Navrhované změny by měly být schváleny během 8. dubna. Koncept byl vypracován na základě studie z prosince 2006, která doporučila řadu návrhů na změny autorského zákona.

Velká Británie zůstává jednou z Evropských zemí, která zakazuje kopírování chráněných materiálů pro osobní účely. Německo, Francie a další země mají, stejně jako USA., v zákoně výjimku umožňující uživatelům například vytvořit MP3 z hudebních CD, které vlastní, nebo pořídit záznam na kazetu.
Dle studie tato část zákona ve Velké Británii postrádá smysl, protože porušování není v praxi postihováno a většina občanů o zákazu vytváření kopií pro svoji potřebu ani neví. Návrh obsahuje omezené výjimky pro kopírování pro osobní užití, také knihovnám bude umožněno archivovat autorsky chráněný materiál. Britské knihovny tyto změny uvítají, archiválie stárnou, ale zákon institucím zakazuje vytvořit jejich záložní kopie.
Nenechte si ujít:
Internetové kavárny nahrávají pirátům

Microsoft zintenzivňuje kontroly počítačů s nelegálními Windows!

EU hodlá radikálně změnit náhled na pirátství

Hudební průmysl podal na 31.000 žalob

Návrh počítá též se změnami ohledně parodování chráněných děl a nakládání s díly při školních aktivitách.