Hlavní navigace

Velký test „atomových“ netbooků na našem trhu (2.)

1. 6. 2010

Sdílet

Netbooky na první pohled zaujmou často pěkným a nápaditým designem, z hlediska konfigurace a výbavy už ale takovou originalitou nehýří. Vyplatí se proto věnovat pozornost zejména ergonomii.

Dokončení včerejšího testu...

HP Mini 210-1000
Zástupce barev HP se pyšní slušivým vínově červeným hávem, pod nímž běží stejný motor, jako ve většině testovaných notebooků, Atom N450 doplněný 1 GB RAM. Mini 210 v testované konfigurace disponuje 250GB SATA diskem s rychlostí 7 200 ot./min. Všechny ostatní notebooky přitom využívají SATA disky s 5 400 ot./min, což HP poskytuje výhodu při zpracování úloh náročných na I/O. Do WLAN se můžete připojovat pouze rychlostí odpovídající standardům 802.11b/g, zatímco čtečka karet je schopna poradit si s pěti typy paměťových médií (SD, MMC, Memory Stick, MS Pro nebo xD). Výbava porty je prakticky standardní, za zmínku stojí pouze kombinovaný audio vstup výstup (namísto dvou diskrétních jacků), do nějž můžete jedním konektorem připojit headset, a síťové rozhraní chráněné plastovým krytem.

Klávesnice je tvořena oddělenými klávesami s měkký zdvihem. Její kvalita se v konkurenci jevila jako průměrná, základna se mírně prohýbala, ale neměli jsme při psaní žádné problémy. Touchpad je podobně jako u některých jiných netbooků řešen jako jedna plocha s tlačítky ve spodních rozích, přičemž patřil k těm pohodlnějším.

Velmi solidní je softwarová výbava a možnosti správy. HP nabízí samostatný diskový oddíl pro obnovu systému, aplikací a ovladačů, software Recovery Manager či Disc Creation. Aplikace QuickWeb, QuickSynch či QuickStream slouží k jednoduché obsluze při nejběžnějším využití netbooku – surfování po webu, sdílení souborů a zábavě. Služba HP CloudDrive dovoluje ukládání či zálohování souborů on-line, zdarma však dostanete pouze možnost si vyzkoušet na 30 dnů.

Šestičlánková baterie znatelně vystupuje z těla, takže trochu narušuje jeho kompaktnost, odměnou je vám však solidní výdrž (5:31 hod.). Výkon se pohyboval kolem průměru, v benchmarku PCmark05 nasbíral celkem 1 466 bodů. Coby netbook s dobrým provedením a konfigurací, průměrnou výbavou a OS Windows 7 však představuje poměrně dobrou volbu.

Lenovo IdeaPad S10-2
V rámci série IdeaPad S přináší Lenovo řadu kompaktních notebooků, která je sice cílena na koncové konzumní trh, ale svým provedením patří k těm, které mohou nejlépe uspokojit i požadavky plynoucí z běžných pracovních povinností.

Fakticky jde o nejlevnější produkt v tomto testu, neboť jej lze pořídit za doporučenou cenu pod šest tisíc Kč (bez DPH). To samozřejmě znamená několik kompromisů. Například podpora 802.11b/g nicméně plně postačuje, když budeme předpokládat, že v hotelu či kavárně s vyššími rychlostmi WLAN dosud tak jako tak počítat nelze. Při běžné práci s kancelářskými dokumenty, prohlížení webových stránek či sledování videa nemusí ani vadit, že je S10-2 založen na starších Windows XP.

Zároveň jde o jeden z pouhých dvou produktů, jež nevyužívají Atom N450, nýbrž N280, takže stejně jako netbook Gigabyte využívá odpovídající čipset. Podle informací výrobce se však tento levný model bude prodávat s procesorem N270, což je třeba brát na zřetel při posuzování výkonnostního testování.

K nejlepším v tomto testu ale patří softwarové vybavení S10-2, kde se zřejmě odráží bohaté zkušenosti výrobce v korportáních segmentu přenosných počítačů. K dispozici jsou dobře navržené nástroje pro správu, zálohování a obnovu systému či správu bezdrátové komunikace. Jelikož netbooky obecně nedostojí větším požadavkům na zabezpečení dat, jaké jsou na mobilní počítače kladeny firemními zákazníky, je třeba kladně ohodnotit také software pro rozpoznávání obličeje VeriFace Recognition, který může v kombinaci s webkamerou sloužit jako náhražka snímače otisků prstů.

Klávesnice patřila v testu k těm nejkvalitnějším a navíc se vyznačuje rozměry a pohodlím blížícími se tomu, na co jsme zvyklí u plnohodnotných notebooků menších formátů. Orientaci usnadňují velké popisky (ne však české). Nad ní je navíc umístěno také tlačítko pro rychlé otevření oblíbeného programu, dokumentu a webové adresy. Lenovo nabízí běžný touchpad (což je v porovnání s experimenty některých konkurentů dobrá zpráva), jenž dovoluje vícesměrové ovládání.

S výsledkem 1 612 bodů v benchmarku PCmark05 patřil tento počítač mezi čtyři nejvýkonnější, přičemž nelze pominout jasnou korelaci s použitým OS. Příjemně překvapila především baterie (šestičlánková), která nabídla 6 hodin a 2 minuty provozu.

MSI Wind U135
Dalším z výrobců pestrobarevných mininotebooků, které sázejí na osvědčenou platformu Intel Atom N450 v kombinaci s čipsetem NM10, je MSI, jež se v tomto testu pochlubilo modelem U135. Ten je vybaven 1 GB RAM a 250 GB diskové kapacity.

Jeho základní možnosti a parametry nijak nevybočují z řad dostupných modelů, nic ze funkcí, které lze považovat za základní ale ani nepostrádá. K dispozici je WLAN 802.11b/g/n, Bluetooth či 1,3megapixelová webkamera (většina konkurentů nabízí nízké rozlišení 0,3 Mp). Ve standardu je U135 dodáván se tříčlánkovou baterií, volitelně si však můžete pořídit variantu s dvojnásobnou kapacitou. MSI nabízí také sadu základních softwarových nástrojů mezi nimiž nechybí multimediální rozhraní či program MSI BurnRecovery.

Klávesy tohoto netbooku jsou oddělené, menších rozměrů a celkově hodnotíme kvalitu a komfortnost klávesnice spíše jako průměrnou. Navigace kurzoru s touchpadem je bezproblémová, ale méně pohodlná se nám opět jevila tlačítka umístěná po společným krytem.

Skóre v benchmarku PCmark05 činilo průměrných 1 403 bodů, pokud však tuto hodnotu dosadíte do správného kontextu, zjistíte, že mezi notebooky s Windows 7 je třetím nejvýkonnějším. Výdrž na baterie činila 5 hodin a 13 minut. Stručně lze U135 charakterizovat jako nejlevnější notebook s Windows 7 Starter v testu, navíc plnohodnotně připravený na komunikaci v moderní síti a dobře vybavený i pro náročnější uživatele těchto nenáročných přenosných počítačů.

Samsung N150
Úhledný a elegantní design netbooku Samsung N150 působí na první pohled nenápadně, avšak subjektivně jsme jej hodnotili jako jeden z nejzdařilejších. Jde o běžnou konfiguraci postavenou na procesoru N450 a 1 GB RAM, která disponuje 160 GB diskového prostoru. Z hlediska výbavy lze produktu vytknout snad pouze to, že testovaná konfigurace postrádá Bluetooth, to je však k dispozici ve verzi dražší jen o několik set Kč. Jinak nabízí vše co je třeba a kromě Wi-Fi (včetně 802.11n) poskytuje také podporu pro volitelný bezdrátový modem – za tím účelem nabízí také obslužnou utilitku. Ze zajímavých programů stojí za zmínku AnyPC Client, který dovoluje z netbooku vzdáleně pracovat s programy a daty na serveru AnyPC (jímž může být třeba výkonný stolní počítač) – to se hodí pro aplikace, kde výkon netbooku nestačí, ale výkonnější hardware nemáte na pracovišti k dispozici. Nechybí řada utilit pro management, řízení spotřeby, Samsung Recovery Solution pro zálohování a obnovu nebo také FailSafe, program umožňující vzdálené sledování, získání a mazání dat na tomto počítači například při krádeži. Škoda jen, že produkt přichází se staršími Windows XP.

N150 nabízí kvalitní displej s dobrým obrazem s obvyklým rozlišením, ale v matném antireflexním provedení, což patrně oceníte při většině aktivit (kromě prohlížení filmů či fotografií). Program Easy Resolution Manager dovoluje využít v případě potřeby rozlišení až 1 024 x 768, byť nativně displej podporuje jen 1 024 x 600.

Jak bylo řečeno, design sází na jednoduchost, kromě klávesnice tak máte k dispozici pouze sérii jednoduchých stavových led umístěných na levém okraji pod klávesnicí. Netbook je velmi kompaktní, pouze jeho šestičlánková baterie mírně vystupuje dospod. Velmi kvalitní a ergonomická klávesnice sestává z oddělených kláves, u nichž nám vyhovovalo jak rozložení, tak zdvih. Také klasický hladký touchpad se dvěma tlačítky patřil k těm pohodlnějším.

I přes nenápadné kompaktní šasi skrývá tento minipočítač velmi solidní potenciál, což prokázal, když v PCmarku dosáhl 1 686 bodů, což bylo mezi účastníky testu nejvíc. S dodanou baterií byl po odpojení ze sítě schopen pracovat až 6:31 hodin. Ačkoliv se nejedná o produkt s nejvyšší konfigurací či úplnou výbavou, nutno říci, že nabízí hodně muziky za relativně málo peněz, a to ve velmi pěkném provedení.  

Sony Vaio VPC-W21M1E/W
Sony se v segmentu netbooků prezentuje svými zástupci série W. Stejně jako ostatní přenosné počítače tohoto výrobce nese testovaný model značku Vaio a přestože oproti jiným produktům této početné rodiny je dostupný za příjemnou cenu, v tomto testu představuje s malým náskokem nejdražší volbu.

Nutno ale říci, že s tím koresponduje velmi elegantní až luxusní provedení v bílé a stříbrné a kompletní funkční výbava včetně OS Windows 7. Jestliže však tento netbook něčím vyčnívá z řady, pak je to především displej s vysokým rozlišením, neboť oproti běžnému 1 024 x 600 nabízí jako jediný v testu 10,1“ obrazovku s 1 366 x 768 body (16:9). Displej je schopen poskytnout ostrý obraz i při použití menších fontů či zobrazení detailnější grafiky a také vysoký jas a velmi dobré úhly pohledu – jeho kvalita mezi testovanými produkty jednoznačně vyčnívá a v tomto segmentu počítačů je bezpochyby nadstandardní. To oceníte nejen při sledování videa či prohlížení webového obsahu, ale také při zpracování tabulek a prezentací.

Základní konfigurace zahrnuje kompletní výbavu a základní funkcionalitu, s jakou se setkáte jinde, a nijak zvlášť nevybočuje. Nabízí tak i Wi-Fi 802.11b/g i n či Bluetooth (2.1 + EDR), jež lze rychle (de)aktivovat posuvným ovladače. Jako jediný však tento počítač nabízí pouze dva USB porty, zatímco namísto jedné nabízí hned dvě čtečky paměťových karet – jednu pro vlastní Memory Stick a druhou pro SD karty.

Příjemným překvapením byla klávesnice tvořená dobře rozloženými izolovanými, příjemně velkými klávesami s pohodlným dohmatem. Nijak nám nevadily menší rozměry funkčních kláves, méně komfortní byla ale malá pravá klávesa Shift utopená mezi směrovými šipkami. Velmi pohodlný je také touchpad, jehož povrch a dvojice velkých tlačítek umožňují díky jemnému vzorování snadnou a rychlou navigaci.

Test výkonnosti v PCmarku v tomto případě vygeneroval skóre 1 288 bodů, což je sice nejnižší dosažená, ale vzhledem k použitému rozlišení a operačnímu stále slušná hodnota. Při běžné práci však výkonnostní deficit nebyl nijak patrný. Testovaný vzorek byl dodán s šestičlánkovou baterií (ve standardní výbavě je tříčlánková), která povážlivě zvyšuje maximální výšku netbooku a v otevřeném stavu jej ponechává ve výrazně šikmé poloze. Udržela počítač v chodu po velmi slušných 6:20 hod. Se svým skvělým displejem a úplnou výbavou má Vaio šanci oslovit řadu uživatelů, pro které rozhodujícím kritériem není cena.

Toshiba NB300

Druhý nejdražší produkt v testu dělá už na první pohled dobrý dojem svým elegantním tenkým provedení. Hned po otevření zaujme klávesnice notebookového typu s příjemně širokými tlačítky a už několik prvních klepnutí do ní prozradí, že poskytuje velmi dobrou kvalitu. Doplňuje ji pouze hladký, pohodlný touchpad a tlačítko pro zapnutí umístěné trochu netradičně uprostřed kloubu displeje, takže působí trochu rušivě.

Základní konfigurace kopíruje s CPU Intel Atom N450, 1 GB paměti a 250GB diskem zbytek trhu a pomineme-li fakt, že k dispozici je pouze čtečka 2-v-1 s podporou karet typu SD a MMC (tedy nejrozšířenějších typů), patří netbook k těm nejlépe vybaveným, neboť kromě Wi-Fi včetně 802.11n a Bluetooth 2.1 nabízí také vestavěný čtyřpásmový 3G modem (GSM/GPRS/EDGE), který je k dispozici po instalaci SIM karty a podporuje HSDPA 7,2 Mb/s, resp. HSUPA 2 Mb/s.

Náročnější uživatele potěší bohatá nabídka utilit a nástrojů pro správu systému, bezdrátových sítí či tvorbu recovery médií, stejně jako multimediální programy.

Ochrana pevného disku zajišťuje jeho odolnost proti otřesům – prakticky při každém naklonění počítače vás (pokud varování nevypnete) upozorní, že byl disk dočasně zastaven, čímž vás ujistí, že jsou vaše data lépe chráněna před ztrátou. Sestava portů a rozhraní je zcela standardní – na jednom boku najdete dvojici USB a zvukový vstup a výstup, na druhé pak port LAN, VGA a třetí USB.

Ne zcela nadšeni jsme byli z dosaženého výkonu pro PCmark05, který činil 1 312 bodů, nicméně trend nižších skóre je zjevný u všech počítačů s Windows 7 (jejichž přítomnost považujeme za plus) a mezi těmi už Toshiba tak hluboko nepropadá. Opět platí, že během použití se netbook choval velmi svižně a bez jakýchkoliv zadrhávání. Baterie vydržela pouze 3 hodiny a 40 minut, to však koresponduje s tím, že jsme k testu dostali vzorek se standardní baterií, jejíž přítomnost se pozitivně odráží v malých rozměrech a váze (mnozí z ostatních dodali vzorky s bateriemi vyšších kapacit). Silnou stránkou NB300 je zejména úplná výbava komunikačními technologiemi a nabídka softwarových nástrojů.