Hlavní navigace

Verzo Kinzo: elegán s Androidem a českými kořeny

23. 3. 2012

Sdílet

 Autor: Verzo
Česko-americká společnost Verzo nebyla donedávna příliš známá. Proslavila se až konceptem s japonsky znějícím názvem Kinzo, jehož designovým otcem je Petr Novák ze studia Novague.

Tento smartphone měl už od začátku velké ambice – cílil nejen na vlastence, ale i na milovníky dobrého a originálního vzhledu. Cenově byl však položen velmi vysoko – prodával se za necelých osm tisíc, tedy v relaci, v níž je obrovská konkurence a přetlak známějších značek. Proto se český diamant špatně prodával. Od 9. března však jeho výrobce dramaticky změnil cenovou politiku a začal Kinzo prodávat za doporučenou maloobchodní cenu 4 799,- Kč včetně daně, a to dokonce v nejvyšší verzi (GPS Pack) s držákem do auta v ceně.

Už samotné balení s telefonem evokuje luxus, elegantní černá krabička se zkoseným rohem pak kromě samotného telefonu obsahuje také docela rozsáhlý, nicméně kompaktní manuál, vcelku kvalitně zpracované kožené pouzdro, designově ladící sluchátka, kupón pro stažení map Evropy a Ruska Sygic, USB nabíječku do auta (sic!), adaptér na microSD karty, baterii s kapacitou 1 530 mAh (což není příliš mnoho pro smartphone této velikosti) a microUSB kabel. Zmiňovaný držák do auta, který je přibalen mimo krabičku (vzhledem k tomu, že se jedná o původně volitelné příslušenství) je vybaven přísavkou pro přichycení k přednímu sklu vozidla a lepivou nanopodložkou, na niž umístíte telefon ve chvíli, kdy jej chcete používat jako GPS navigaci.

Samotný telefon je vyroben z plastu (i proto může být poměrně levný), ale nikde to naštěstí není poznat. Žádné díly nevržou a celkový dojem ze zpracování je velmi dobrý. Trochu zvláštně se dostává k baterii, microSD a SIM kartě. Tedy, samozřejmě, že se k nim dostanete odstraněním zadního krytu, nicméně právě k tomuto odstranění musíte použít i hrubou sílu. Při zatlačení na kryt v jeho horní části máte pocit, jakoby se tento kryt měl každou chvíli zlomit. Mimochodem, mezi součástmi balení jsme zatím nezmínili osmigigovou microSDHC kartu (interní paměť telefonu je pak 512 MB).

Po zapnutí telefonu se dočkáte speciálního grafického rozhraní Verzo operačního systému Android 2.2 (který je na dnešní dobu bohužel docela zastaralý). Přivítá vás úvodní obrazovka, kterou lze pohybem prstu napravo či nalevo vyměnit za jinou. K dispozici jsou tři různé nastavitelné domácí obrazovky v jednom okamžiku, v nastavení lze tento počet změnit až na sedm. Na obrazovky můžete umisťovat widgety nebo aplikace, ty základní jsou nainstalované, další seženete (jak jinak než) na Android Marketu.

Aplikace potom odstraníte dlouhým podržením a přesunutím na ikonku koše, která se dočasně objeví ve spodní části obrazovky. Pokud je pro někoho Kinzo prvním Androidem, mohlo by mu čištění domácí obrazovky činit trochu problémy, ale jinak je práce v systému intuitivní záležitostí a zvládne ji i naprostý laik.

Poněkud nás překvapilo menu nastavení, které je i u české verze systému částečně v češtině a částečně v angličtině. Vypadá to, že před vydáním telefonu se poněkud nestihl překlad.

TFT LCD displej disponuje úhlopříčkou 4,3 palce. Velikostně sice odpovídá nejdražším „androidím“ modelům, nicméně třeba na přímém světle si toho moc nepřečtete. K hardware dále patří procesor TI OMAP taktovaný na 1 GHz a 512 MB operační paměti RAM. Telefon samozřejmě zvládá připojení Wi-Fi, dále samozřejmě Bluetooth a lze jej využít jako GPS navigaci. Mapy Sygic jsou k dispozici ke stažení zdarma, bohužel se však nedají používat offline. Musíte mít buďto připojení Wi-Fi nebo datové připojení.

top100

V zadní části přístroje se nachází pětimegapixelový fotoaparát, kvalita výstupu z něj je však pouze průměrná. Nepříliš dobré snímky v horších světelných podmínkách bychom mu snad ještě odpustili (ostatně, Verzo není sám s tímto problémem, alespoň ne ve své cenové relaci), zvláštní je ale pouze elektronické tlačítko závěrky na displeji, které má poměrně dlouhou odezvu.

Celkově máme z Kinza rozporuplné pocity. Díky unikátnímu designu měl telefon potenciál prorazit na světové trhy, bohužel postarší systém a zpočátku přestřelená cena tento potenciál pohřbily. Pokud o koupi tohoto kousku uvažujete, možná vás přesvědčí nová cenová politika společnosti, netradiční design přístroje a jeho částečně český původ.