Hlavní navigace

Většinu provozu na internetu generují roboty

13. 12. 2013

Sdílet

 Autor: © julien tromeur - Fotolia.com
Podle nové studie bezpečností společnosti Incapsula je v případě, že čtete tento článek, docela vysoká pravděpodobnost, že nejste člověk.

Studie totiž naznačuje, že je 61,5% veškerého provozu na webu generováno roboty, což je oproti minulému roku nárůst o 21%.
Některé z těchto automatických nástrojů mohou být nebezpečné. Mohou krást data, přidávat do komentářů pod články reklamy nebo odkazy na podvodné weby, ale společnost ve své zprávě uvádí, že největší nárůst zaznamenala mezi „dobrými“ roboty, mezi které patří například nástroje analytických firem.

Průzkum byl proveden na 20000 webech klientů Incapsuly, společnost oznámila, že v průběhu 90 dnů pozorovala 1,45 miliardy robotů.

Ředitel Kyberbezpečnostního centra na Oxfordské univerzitě Ian Brown řekl, že tyto výsledky mohou být užitečné jako indikátor růstu nelidského provozu, i kdyby nebyly úplně přesné. „Jejich zákazníci mohou nebo nemusí být reprezentativním vzorkem širšího webu,“ poznamenal. „Také zde budou nějaké nevyhnutelné nejasnosti, vzhledem k tomu, že se snaží změřit zákeřné návštěvy webů, na kterých se zákazníci snaží zamaskovat svůj původ.“

Incapsula ve své studii také uvedla, že i přes nárůst robotů klesá jejich využití k nekalým činnostem. Automatické odesílání spamů pokleslo o 75% a v používání hackovacích nástrojů o 10 %.

Společnost však zaznamenala nárůst používání „jiných imitujících robotů“ o 8 %. Tyto nástroje jsou většinou vytvořeny k provádění specifických úkolů, například k provádění útoků DDoS nebo ke krádeži firemních tajemství.

Aktivita „dobrých“ robotů vzrostla během tohoto roku o 55 %. Jedná se pravděpodobně o legitimní služby, které například umožňují vyhledávacím enginům přidávat do výsledků vyhledávání aktuální zprávy co nejrychleji.