Hlavní navigace

Vhodné nástroje pro mobilní bezpečnost (1)

28. 2. 2012

Sdílet

 Autor:
Přehled vlastností některých bezpečnostních řešení pro mobilní platformy.

Z mobilních telefonů se staly regulérní počítače a uživatelé je kromě telefonování také tak stále více používají. Mají výbornou grafiku, velkou paměť a výpočetní výkon, o kterém se uživatelům osobních počítačů před pár lety jen zdálo.

Kromě běžného telefonování s nimi uživatelé mohou vyřizovat elektronickou poštu, využívat internet pro připojení do podnikového prostředí. Využívají je pro surfování po internetu, připojení do sociálních sítí, sledování polohy pomocí GPS, focení, natáčení a přehrávání videa třeba přes HDMI na domácí televizi nebo pro poslech hudby.

Uživatelé doslova „šílí“ po softwaru dostupném na aplikačních shopech. S mobilním telefonem se zanedlouho bude platit podobně jako platební kartou. Běžně jsou v telefonu uloženy uživatelská jména, hesla, piny a další autorizace pro vstup do různých systémů.

Uživatelé telefony takřka nevypínají, aby je měli stále po ruce. Lze tedy říct, že je to stále bližší pracovní a osobní pomocník, který o majiteli ví stále víc. Právě proto se mobilní telefony stávají stále častěji terčem útoků „zvědavců“, kteří z nich chtějí získat osobní údaje majitelů nebo podniková data.

V posledním roce také razantně nastartoval prodej dalšího typu mobilních zařízení – tabletů. Tato dotykem ovládaná zařízení využívají stejné operační systémy jako chytré telefony. Tablety získávají stále větší oblibu uživatelů zejména v podnicích, protože pomáhají zjednodušit a zrychlit řadu například administrativních úkonů. Je tedy na čase razantně se postarat o zvýšení bezpečnosti dat ve smartphonech a tabletech.

 

Široká nabídka

V současné době je na trhu řada bezpečnostních softwarových nástrojů pro mobilní telefony s různými operačními systémy. Výrobci mobilních bezpečnostních softwarů se ale musí na rozdíl od osobních počítačů, kde má Microsoft s OS Windows dlouhodobé dominantní postavení, poprat s rozmanitostí mobilních platforem.

Přízeň uživatelů k jednotlivým mobilním operačním systémům také častěji podléhá marketingu a módním trendům, a má proto omezenou životnost. Proto musí být tvůrci mobilních bezpečnostních nástrojů při jejich vývoji a uvádění na trh mnohem flexibilnější. Dlouhodobá sázka na jednoho stárnoucího favorita by pro ně mohla být přinejmenším problematická.

A tak pokud donedávna byly zajímavé segmenty uživatelů OS Symbian nebo Windows Mobile, případně BlackBerry, dnes jsou to jednoznačně platformy Android od Googlu a iOS od Applu. V oblasti mobilní bezpečnosti však Apple spoléhá více méně na sebe, a tak bezpečnostní software pro platformu iOS od jiných dodavatelů je velmi nedostatkovým zbožím.

Problematika bezpečnosti mobilních zařízení je poměrně široká a lze o ní dlouze diskutovat. Představený přehled významných zástupců bezpečnostního mobilního softwaru má obeznámit s nabízenými funkčnostmi a možnostmi. Rozsah funkcí u jednotlivých řešení může být ale také omezen systémovými schopnostmi jednotlivých mobilních operačních systémů.

Mobilní bezpečnostní software dodávají výrobci jak ve verzích pro koncové uživatele, tak i pro podnikové využití s možností jejich centrální údržby. Zde je vidět zejména u zavedených dodavatelů bezpečnostních řešení snaha o koncepční řešení bezpečnosti uživatelů mobilních zařízení vedle uživatelů PC.

Obecně však podnikové verze bezpečnostního softwaru nejsou zatím na takové úrovni, aby je bylo možné využít v podnicích pro plnohodnotnou správu podnikových mobilních zařízení. Tady je dobré kombinovat jejich bezpečnostní funkce (antiviry, antimalwary, antispamy apod.), s „velkými“ systémy pro vzdálenou správu podnikových mobilních zařízení např. od výrobců MobileIron, Sybase nebo Good Technology.

 

  • BullGuard Mobile Security
    BullGuard Mobile Security, který je v tuto chvíli k dispozici ve verzi pro Android, BlackBerry, Symbian a Windows Mobile, nabízí real-time antivirovou, antispamovou (SMS, hovory)  a antimalwarovou ochranu dat v telefonu, případně dat, která jsou do telefonu stahována přes e-mail, SMS/MMS, BlueTooth a IR.

Nastavení parametrů v aplikaci dovoluje také plánovat automatickou periodickou kontrolu dat. Poskytuje další ochranu uživatelů prostřednictvím firewallu. Rodičovská kontrola umožňuje monitorovat a omezovat přístup k nežádoucímu internetovému obsahu.

BullGuard dovoluje vzdálené uzamčení, vymazání a lokalizaci přístroje pomocí GPS. Uživatel má k dispozici on-line účet na BullGuard Mobile Protection Centre, ze kterého může provádět bezpečnostní zásahy, jako jsou vzdálené uzamčení, vymazání nabo lokalizace přístroje. Může na něm také zálohovat mobilní data, jako jsou kontakty a kalendář.

 

  • Kaspersky Mobile Security

Nutnost ochrany mobilních zařízení si uvědomuje také společnost Kaspersky a uživatelům nabízí řešení Mobile Security pro většinu z hlavních mobilních platforem vyjma iOS. Nabízí ochranu proti malwaru a útokům z internetového prostředí. Při ochraně soukromí uživatele poskytuje možnost kryptování adresářů v paměti telefonu, vzdálené zablokování a mazání nebo lokalizování přístroje přes GPS.

Aplikace dokáže skrýt před neoprávněnými uživateli kontakty, SMS a informace o hovorech. Antispamový filtr brání SMS zprávám a hovorům z nepovolených čísel. Při výměně SIM karty ve ztraceném telefonu aplikace zasílá uživateli zprávu. Vzdálené zásahy na zařízení lze provádět přes SMS z jakéhokoli mobilního telefonu. Kaspersky Mobile Security je k dispozici také v korporátní verzi s centrální správou.

 

Autoři pracují ve společnosti Ness.

cyber23

 

Byl pro vás článek přínosný?