Hlavní navigace

Via chystá nejúspornější čtyřjádrové procesory

Společnost Via chce uspět zejména v oblasti notebooků s novými čtyřjádrovými procesory, které mají být údajně nejúspornější na trhu.
Martin Noska 13. 5. 2011

Sdílet

Čtyřjádrové x86 procesory Via, zatím označované jednoduše jako Via QuadCore, mají být určeny pro mainstreamové notebooky, ale i pro desktopy. Jejich pracovní frekvence má být 1,2 GHz a spotřebovávat by měly jen 27,5 wattu.

Z hlediska architektury ovšem nejde o nijakou převratnou novinku, protože půjde vlastně o dva čipy s jádry Isaiah (používané v procesorech Via Nano) v jednom balení. Podobné řešení spojení dvou dvoujader ze začátku využil např. i Intel. Čtyřjádrové procesory Via budou vyráběny údajně pokročilým 40nm procesem a mají disponovat 4 MB L2 cache. Budou mít podle výrobce také pokročilé virtualizační funkce a budou obsahovat hardwarové bezpečnostní technologie.

Představené procesory Via jsou navržené tak, aby si dobře poradily s multimédii a také s produkčními a internetovými aplikacemi. Na trh se prý začnou dodávat již během třetího kvartálu letošního roku. Jména výrobců PC, kteří by měli začít nabízet systémy s novými čtyřjádrovými čipy Via, nebyly zveřejněny. Mezi dřívější partnery společnosti Via patřilo ale například Lenovo, HP či Samsung. Pro tohoto výrobce, jehož podíl na trhu se nemůže srovnávat s jeho konkurenty jako je Intel a AMD, ovšem může být problém přesvědčit výrobce počítačů, aby adaptovali nová čtyřjádra, protože nedokáže vyvolat takový tlak, jako zmíněné dvě firmy. Záležet tedy bude na dostupných návrzích základních desek pro tyto procesory a na zájmu uživatelů.

Via má v současnosti (za 1Q11) zhruba 0,2% podíl na trhu s procesory pro PC, zatímco Intel drží 80,8 % a AMD 18,9 %.

Většina dnešních notebooků používá dvoujádrové procesory. Intel a AMD sice nabízejí i mobilní čtyřjádra pro nejvýkonnější mobilní systémy, ale ty mají velkou spotřebu a díky tomu notebooky s nimi nevydrží příliš dlouho na baterii. Například čtyřjádrové mobilní procesory Intelu spotřebovávají 45 wattů či více, zatímco u dvoujader je to obvykle 25 nebo 35 wattů.