Hlavní navigace

Via: Notebook jako open source projekt

Společnost Via v úterý vypustila design notebooku s podporou WiMaxu pod open source licencí. Díky tomu by měli mít výrobci snazší práci s designováním nových zařízení a jejich modifikacím dle svých potřeb.
Martin Noska 28. 5. 2008

Sdílet


Společnost Via v úterý vypustila design notebooku s podporou WiMaxu pod open source licencí. Díky tomu by měli mít výrobci snazší práci s designováním nových zařízení a jejich modifikacím dle svých potřeb.

Design notebooku od Vii s názvem OpenBook je šířen pod licencí Creative Comont Attribution ShareAlike 3.0 a tato licence může být volně kopírována, sdílena a dokonce i modifikována. Richard Brown, viceprezident v oblasti marketingu společnosti Via říká, že věří, že se jim podaří získat zajímavou zpětnou vazbu a že se těší, až se od počítačové komunity bude moci dozvědět, co si o tomto konceptu myslí. Pravděpodobně je však primárním cílem přesvědčit tímto menší výrobce, aby vyráběli své přístroje na platformě Via, neboť tak mohou ušetřit při návrhu nových zařízení.

OpenBook je totiž založen na procesoru Via C7-M s frekvencí 1,6 GHz a na čipsetu VX800 (poznámka redakce: Vzhledem k tomu, že chystaný nástupce procesoru C7 s kódovým označením Isaiah bude pinově kompatibilní se staršími procesory Via, neměl by být problém OpenBook osadit i jím). Dále se v něm počítá s displejem o velikosti 8,9“ s rozlišením 1 024 x 600 bodů a pevným diskem o kapacitě 80 GB a více. Mezi další výbavu má patřit podpora Wi-Fi a Bluetooth, volitelně pak může OpenBook obsahovat i modul asistovaného GPS, WiMaxu a vysokorychlostních datových sítí HSPA, WCDMA či EV-DO.
Nenechte si ujít:
Via nabízí minipočítač Artigo

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

MSI uvede levný notebook s procesorem Atom

Via nabídne nový a značně výkonnější procesor Isaiah

Detaily o nízkoenergetických procesorech Atom od Intelu

Ultralevné notebooky za 4000 Kč s procesory Atom dorazí brzy na trh, tvrdí Intel

Mezi další vlastnosti notebooku s váhou lehce přes 1 kilogram má patřit klávesnice o plné velikosti, až 2 GB DDR paměti, webkamera s rozlišením 2 MPx, čtečka paměťových karet a čtyřčlánková baterie, která by jej měla udržet v provozu až tři hodiny. OpenBook je designovaný pro Windows Vista, Windows XP i Linux.

Odhadovaná cena tohoto nového přístroje by se měla podle Browna pohybovat mezi 500 – 800 dolary v závislosti na konkrétní konfiguraci.

Zdroj: Computerworld.com

Takto má vypadat navrhovaný OpenBook (zdroj: Via)