Hlavní navigace

Via uvádí nejrychlejší netbookové procesory současnosti Nano 3000

Společnost Via včera představila novou řadu procesorů pro netbooky s označením Nano 3000. Ty se vyznačují vysokým výkonem kombinovaným s nízkou spotřebou.
Martin Noska 4. 11. 2009

Sdílet

Tyto procesory pracují konkrétně na frekvenci 1,0 – 2,0 GHz, přičemž mají při stejném taktu o 20 % vyšší výkon než jejich předchůdci a jejich spotřeba je o 20 % nižší, jak tvrdí výrobce, přičemž podporovány jsou jak nejnovější Windows 7, tak i operační systémy na bázi Linuxu.

Nové netbookové procesory mají potenciál přinést na tato zařízení lepší aplikace a kvalitnější multimédia, přičemž obecně jsou procesory Nano považovány za výkonnější, než konkurenční Atomy od Intelu. Nejrychlejší model z nové řady s frekvencí 2,0 GHz nese označení Nano L3100 a lze jej označit za nejvýkonnější netbookový procesor současnosti.

Procesory Nano používá ve svých netboocích např. společnost Samsung, ale svoje využití nachází třeba i v serverech, jako je model XS11-VX8 od Dellu, který je určený pro lehkou zátěž jako je kupříkladu hostování webových aplikací. Dean McCarron, vedoucí analytik společnosti Mercury Research říká, že v uplynulých letech dosáhla společnost Via významných vítězství tím, že její čipy používaly ve svých produktech společnosti Hewlett-Packard či Lenovo, nicméně tyto přístroje nikdy nedosáhla masové produkce.

Kromě tvrdé konkurence od Intelu pociťuje Via v posledním roce i tlak od společnosti AMD, která začala nabízet mobilní nízkoenergetické procesory Neo, nicméně i přes pokles podílu na trhu s procesory se celkově hospodaření tchajwanské Vii vylepšilo a i přes krizi nyní funguje efektivněji, tvrdí McCarron a právě netbooky byl jeden ze segmentů, který byl poklesem zasažen nejméně.

Via momentálně dala k dispozici procesory Nano 3000 výrobcům počítačů a do sériové výroby by se měly dostat v prvním čtvrtletí příštího roku. Ceny nebyly oznámeny, ale předpokládá se, že budou na podobné úrovni, jako u starších modelů.