Hlavní navigace

Viasat History uvede seriál Tichá válka: Bitvy pod hladinou moře

29. 7. 2014

Sdílet

 Autor: Tisková zpráva Viasat
Kanál Viasat History uvede v premiéře dvoudílný seriál Tichá válka, který vás zavede pod hladinu světových oceánů.

Ve druhé polovině 20. století spolu světové velmoci intenzivně bojovaly o politickou a územní nadvládu. Mezi Spojenými státy a Sovětským svazem zuřil závod ve zbrojení, jaderné arzenály velmocí i jejich spojenců se rozrůstaly a naprosté zničení světa hrozilo více než kdy dříve.


Toto období nazýváme studenou válkou, což je více než výstižné označení zejména pro jednu málo známou část tohoto konfliktu. Ta se neodehrávala na souši, ale zůstávala skryta pod vodní hladinou. Vskutku studená, ale též temná a tichá – taková byla válka mezi jadernými ponorkami, probíhající v nejpřísnějším utajení a zcela mimo zraky světové populace.


PonorkaPosádky ponorek byly vázány naprostým mlčením. Skutečnosti o tom, jakým směrem míří jejich výprava, nebo co je jejím úkolem, nemohly sdělit ani svým vlastním rodinám. A také v hlubinách oceánu spolu námořníci britských, amerických a sovětských ponorek hráli v první linii studené války podivnou hru na schovávanou.  


Velmoci studené války se sice po šílených závodech ve zbrojení naoko zavázaly redukovat své arzenály jaderných zbraní, ale pod vodou se sovětské a západní ponorky i nadále špehovaly, lovily a připravovaly se k válce s palebnou silou, jež by postačovala pro zničení lidské civilizace. Byla to válka v utajení, v níž hráli důležitou roli také špioni, kteří měli prostřednictvím ukradených informací udržovat taktickou výhodu nad druhou stranou.

special_kyberutoky


Tento poučný seriál vám přinese řadu svědectví z první ruky. Z úst námořníků sloužících v ponorkovém loďstvu se dozvíte o náročném životě na palubách smrtících jaderných strojů. Neuvěřitelné příběhy navíc doplní působivé rekonstrukce a archivní záznamy, jež oživí podmořské honičky a špionážní operace, které uvedly svět na pokraj jaderné války.


Po více než 40 let zůstávala tato podmořská setkání z dob studené války přísně střeženým tajemstvím. Seriál bude vysílán ve čtvrtek 7. a 14. srpna vždy ve 21:00 hod. na kanálu Viasat History.