Hlavní navigace

Video: Jak se chladí obří datové centrum SuperNAP v poušti?

10. 8. 2011

Sdílet

V rámci pobytu na konferenci Cisco Live! 2011, která se konala v Las Vegas, jsme měli možnost navštívit obří datové centrum SuperNAP společnosti Switch.

Společnost Switch se zabývá tím, že buduje a následně provozuje obří datová centra, jež patří k největším objektům tohoto typu na světě. Prostor v těchto obřích objektech poté spolu s konektivitou a přidruženými službami nabízí zákazníkům, kteří do něj umisťují své servery. O důležitosti tohoto centra svědčí fakt, že v něm má svá data a kritické procesy uloženo nemálo finančních a státních institucí v USA.

Přístup do objektu je hlídán ochrankou, za kterou by se nemusel stydět ani Pentagon. Celý SuperNAP ohrazuje vysoký plot obehnaný ostnatým drátem, za nímž neustále projíždí posádka ve vojenské úpravě vozu Hummer a pochoduje celý regiment pracovníků ostrahy s poloautomatickými zbraněmi. Návštěvy jsou při vstupu podrobeny prohlídce a zacházení, které snese srovnání s nejlépe střeženými věznicemi.

Co je ale na tomto datovém centru zdaleka nejzajímavější? Jednoznačně fakt, že se nachází přímo v nevadské poušti, kde se denní teploty běžně pohybují kolem 50°C - a to již vyžaduje mimořádně sofistikovaný systém chlazení, jehož schematické znázornění vidíte na níže přiloženém videu. Pro ochlazování vzduchu se zde používá kombinace celé řady technologií, z nichž řídící středisko neustále vybírá optimální kombinaci na základě kombinace mnoha faktorů, mezi něž namátkou patří předpověď počasí nebo předpokládané zatížení serverů.

 

(video)

 

Na první pohled nesmyslné umístění datového centra v jednom ze skutečně velice horkých míst naší planety v sobě skrývá ryzí pragmatismus. Investoři jej totiž vyhodnotili jako vynikající lokalitu z hlediska dostupnosti (nachází se poblíž známého města Las Vegas), bezpečnosti (minimální šance na zemětřesení, záplavy apod.) a v neposlední řadě také nákladovosti výstavby a dostupnosti další infrastruktury. V současnosti zaujímá datové centrum SuperNAP impozantních 407 000 čtverečních stop plochy, v blízké budoucnosti se však jeho rozloha rozroste až na gigantických 2 200 000 čtverečních stop.

CS24

Parametry datového centra SWICH SuperNAP

  • 2,200,000 čtverečních stop plochy pro servery (204 387 metrů čtverečných)
  • 500 MVA pro napájení
  • 567 MVA pro generátory
  • 294 MVA u záložních zdrojů UPS (Uninterruptible Power Supply)
  • 202 000 tun chladiva
  • 22,000,000 kubických stop vzduchu proběhne chladícími systémy každou minutu
  • Více než 31,000 pozic pro servery
  • 500,000 čtverečních stop pro kanceláře

 

Hudební podkres: Somewhere Sunny (ver 2) - Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons "Attribution 3.0" http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Byl pro vás článek přínosný?