Hlavní navigace

Video: Ohlédnutí za Mobile World Congressem

23. 2. 2010

Sdílet

Dnes si shrneme hlavní novinky, které byly k vidění na veletrhu Mobile World Congress v Barceloně - každoročního setkání světových výrobců mobilních technologií, kterému letos dominovala uvedení nových telefonů a mobilních OS.

 

skoleni

(video)

 

Microsoft zde představil Windows Phone 7 Series - novou verzi Windows Mobile. Nový OS představuje naprostý únik od dřívějšího pojetí Windows Mobile. Úvodní obrazovka je tvořena "živými panely," které zobrazují požadované aktuální informace z internetu. Šest těchto panelů vede ke konkrétním oblastem, které shromažďují provázaná data. Například oblast pojmenovaná Lidé shromažďuje kontakty, přátele ze sítí Facebook a Windows Live, e-mailové adresy a dostupné informace. Nechybí ani aktuální statusy ze sociálních sítí a možnost na ně reagovat. Další oblast je zaměřena na obrázky. Windows Mobile v posledních letech poněkud ztrácely a s novou verzí chtějí zasadit ránu svým konkurentům - Applu a Googlu.

Společnosti Nokia a Intel oznámily spojení svých mobilních operačních systémů do platformy MeeGo - otevřeného operačního systému postaveného na Linuxu. První verze se na trhu objeví ve druhém čtvrtletí tohoto roku a zdaleka nebude určena jen pro mobilní telefony.

K Mobile Word Congressu již neodmyslitelně patří i spousta nových telefonů. K těm největším novinkám jistě patří představení nových verzí telefonu Sony Ericsson Xperia X10. Jde o velmi kompaktní modely s OS Android. Model X10 mini se objeví ve dvou verzích, s výsuvnou QWERTY klávesnicí a bez ní, a na vybraných trzích své místo zaujme ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Uvedení v USA prozatím nebylo oznámeno. Model Xperia X10 mini bude stát v přepočtu přibližně 9 000 Kč, verze pro zhruba o 500 Kč více. Na malé úvodní obrazovce se nachází pouze čtyři funkční ikony, každá v jednom rohu, které mají zabezpečit snadné ovládání. Ve výbavě najdete i Timescape - aplikaci určenou k procházení textových zpráv, zmeškaných hovorů a nových příspěvků na Facebooku a Twitteru.

Jak si jistě dovedete představit, o zájem novinářů se tu svádí velký konkurenční boj, takže v době, kdy probíhala konference společnosti Sony Ericsson, byl představen i Samsung Wave – první telefon postavený na platformě Bada. Největším lákadlem tohoto modelu je 3,3" OLED obrazovka, která nabízí mnohem bohatší barevné podání než LCD obrazovky konkurenčních produktů. Obrazovka je chráněna vrstvou tvrzeného skla odolného vůči vzniku šmouh, takže by majitelé neměli trávit příliš času utíráním otisků prstů. Nový S8500 Wave bude stát v přepočtu asi 8 300 Kč a na evropských trzích se objeví v dubnu, ve zbytku světa pak v průběhu května.
Uvedení v USA zatím nebylo oznámeno.

Během zahajovacího proslovu veletrhu výkonný ředitel Googlu, Eric Schmidt, oznámil, že má Google v plánu do svého OS Android zahrnout podporu Flashe. Tímto tahem chce společnost získat výhodu nad firmou Apple, jejíž iPhone Flash nepodporuje, a nad Microsoftem, jehož nová verze Windows Mobile rovněž nebude podporovat Flash. I když se plánovaná ukázka příliš nepovedla, viděli jsme podporu Flashe v jiné demonstraci, takže vám ji můžeme potvrdit.

Celý týden se však netočil jen kolem mobilních technologií, přihodilo se toho mnohem více. Nejprve se podíváme na koncept automobilu od švýcarské tuningové společnosti Rinspeed, která jej v březnu uvede na připravovaném autosalonu v Ženevě. UC, neboli Urban Commuter, je malé elektrické vozidlo určené pro jízdu ve městě. Podle společnosti dojezd automobilu činí asi 105 kilometrů a pohybuje se maximální rychlostí 120 km/h. Na trasu dlouhou 50 km jej budete nabíjet asi 2 hodiny, nebo 20 minut ze zásuvky s vysokým napětím. Namísto volantu bude auto vybaveno joystickem, který má lepší zpětnou vazbu a poskytuje tak více informací o vozovce.

Středem kokpitu je dotykový palubní počítač podporující 3G sítě, VoIP telefonování, video chat a e-mail. Pro delší trasy mimo město si řidiči mohou zamluvit přímo z palubovky místo ve vlaku, který je přepraví i s jejich autem. I když by společnost ráda dostala automobil na trh, nebylo zatím nic oficiálně oznámeno.

V New Yorku probíhal veletrh hraček Toy Fair 2010, takže tu pro vás máme dvě, které nás zaujaly nejvíce. První z nich je Shirt Guitar od Think Geek. Na tričku lze zahrát všechny základní akordy a spolu s ním obdržíte i malý zesilovač pro připnutí na pásek. V přepočtu se tričko prodává za 600 Kč.

Druhý na řadě je Spy Video Trackr - dálkově ovládané autíčko, které přenáší video i audio zpět do ovladače. Nahrává video ve VGA rozlišení, vybaveno je nočním režimem i detektorem pohybu a zároveň představuje plně programovatelnou open source jednotku. Tohle špionážní autíčko se objeví na trhu v říjnu v přepočtu za 2 300 Kč.