Hlavní navigace

Video: Z Číny přichází levné klony Macbooků a iPadů

22. 3. 2010

Sdílet

Dnes se podíváme např. na dlouho očekávané uvedení nového smartphonu od HTC v USA, ekologická a moderní parkoviště pro elektrokola a plán Americké federální komunikační komise na širokopásmové pokrytí USA.

 

skoleni

(video)

 

Plán Americké federální komunikační komise na širokopásmové pokrytí USA bude zahrnovat rozmístění celostátních bezplatných nebo levných bezdrátových sítí, které během příštích deseti let podpoří finanční částkou nejméně 15,5 miliard dolarů. Za cíl si klade zavést připojení o rychlosti 1 Gb/s do institucí jako jsou nemocnice, školy a vládní budovy po celém USA do roku 2020 a cenově velmi příznivé připojení o rychlosti 100 Mb/s do 100 milionů amerických domácností ve stejném období.

Napodobenina MacBook Air s OS Windows a tablet, který má konkurovat iPadu, představil spolu s dalšími zařízeními minulý týden jeden malý čínský výrobce. Firma Teso vyrábějící přístroje v Šen-čenu prodává své napodobeniny MacBook Air již přes rok a nyní chystá zahájení prodeje svých tabletů, kterým ve společnosti přezdívají Wu. Tablet ve tvaru iPhonu si vzal za vzor právě zmíněný hit firmy Apple, uvnitř však skrývá mikroprocesor Intel Atom. Společnost každý měsíc prodá na 5 000 imitací notebooku MacBook Air, jež v přepočtu stojí přes 5 000 Kč. I notebooky skrývají mikroprocesor Intel Atom a běží na nich Windows XP. Tablet se bude prodávat v přepočtu za 3 300 Kč, do prodeje v USA se však nedostane kvůli problémům s celním úřadem.

Minulý týden se v USA začal prodávat smartphone HD2 od HTC. Model s 4,3" dotykovou obrazovkou a OS Windows Mobile 6,5 byl v Evropě uveden již v říjnu a v USA si jej můžete nově zakoupit skrze T-Mobile. Smartphone nabídne 5Mpx fotoaparát, GPS, Wi-Fi, Bluetooth 2.1 a běží na procesoru Qualcomm s frekvencí 1 GHz. Doba hovoru v 3G sítích činí 320 minut. Na pultech obchodů se v USA objeví 24. března v přepočtu za 8 500 Kč samostatně a při podepsání smlouvy u T-Mobile za 3 800 Kč. HTC a T-Mobile dále uvedli, že neplánují telefon vybavit novým mobilním OS Windows Phone 7.

V úterý bylo otevřeno několik parkovišť pro elektrokola, která se vyznačují moderní technikou a ekologičností. Každé z nich nabízí k pronajmutí 100 elektrokol Sanyo Eneloop. Během dne je zachytávána sluneční energie a uskladněna v bateriích, které přes noc slouží k dobíjení elektrokol. Dle společnosti Sanyo solární panely na střechách produkují 7,5 kW, což vystačí k dobití 40 jízdních kol a osvětlení prostoru parkoviště LED světly. Zapůjčovaná hybridní elektrokola jsou vybavena motorem, který vás podpoří při namáhavém šlapání, a jejich pronájem na den přijde v přepočtu na 60 Kč.

Z Japonska se nyní přesuneme na Tchaj-wan do Tchaj-peje, kde budou moci zákazníci taxislužby surfovat na internetu, sledovat TV na webu nebo hrát online hry v jednom z 1 000 taxíků, které byly vybaveny přípojkou k mobilní bezdrátové WiMAX síti. Pro cestující budou připravena mobilní zařízení se 7" dotykovou obrazovkou, zabudovanou podporou pro WiMAX a GPS a OS Microsoft Windows CE 5.0. Firma Vmax, která službu v taxících provozuje, tyto služby nabízí od začátku února. Za používání zařízení ani připojení nebudou zákazníci muset připlácet.

Vědci v laboratořích Intel v Berkley pracují na způsobu, jak lépe zajistit komunikaci po katastrofách. Pro tyto případy se používají speciální buňky sloužící jako malá skladiště, která zpravidla obsahují jen pár komunikačních prostředků, vědci však pracují na nové generaci těchto buněk. Ve videu můžete vidět vizi budoucnosti těchto malých skladišť pro krizové situace. Na střechu bylo umístěno několik antén, k dispozici jsou tu satelitní telefony, GPS přijímače, připojení na Wi-Fi síť a také bezdrátový router. Routery, kterými chce Intel tyto buňky vybavit, používají speciální software, který lidem umožňuje snadněji poslat zprávu svým přátelům a blízkým. Routery dokáží data také uschovat a poslat později v případě, že není možné okamžité spojení.

Dále se podíváme na dva nové fotoaparáty a začneme s tím, který rozpoznává tváře psích a kočičích mazlíčků a vyfotí je v okamžiku, kdy se dívají do objektivu. Tak tohle umí FujiFilm Finepix Z700. Neustálý pohyb našich mazlíčků nám znemožňuje je hezky vyfotit, jak však můžete vidět, nový FujiFilm s hračkami nemá potíže, s těmi skutečnými to však může být trošku ošidnější, proto společnost uvádí seznam plemen, která jeho technologie snadno rozpozná. 12Mpx FujiFilm Z700EXR je vybaven 3,5" obrazovkou a v přepočtu bude stát něco málo přes 5 000 Kč.

Druhým v pořadí je prototyp kompaktního fotoaparátu Sony s vyměnitelnými objektivy. Ten je určen lidem, kteří vyžadují větší míru kreativity než nabízí klasické kompaktní fotoaparáty, ale zároveň sebou nechtějí tahat objemnou digitální zrcadlovku. Konkurenční firmy jako Panasonic podobné modely nabízejí již téměř rok. Mnoho podrobností však není známo. Cenu společnost Sony zatím nestanovila a neupřesnila ani letošní uvedení produktu na trh.

A nebyl by to Svět technických pokroků bez soupeřících robotů. Krasavci, které můžete vidět ve videu, jsou vítězi posledního ročníku klání Robo Cup. Své nepřátele doslova rozstříleli 64:01. Roboti jsou plně autonomní, takže nevyžadují lidské ovládání. A jelikož to nejsou žádní běžci, hra se vyvíjí velmi pomalu a roboti se někdy stačí za balónem jen ohlédnout. Letos však tým očekává razantnější odpor, částečně i kvůli prozrazení některých informací. Letošní ročník klání Robo Cup proběhne v červnu v Singapuru.