Hlavní navigace

Víme, v čem Edge, nový browser Microsoftu, překoná IE

 Autor: Microsoft, Computerworld.com
I když to zatím asi většina běžných uživatelů operačního systému Windows neví, již brzy se setkají se zcela novým webovým prohlížečem zvaným Edge. Ten bude jako výchozí prohlížeč nastavený ve Windows 10, jež se na trhu objeví už v létě. Pojďme se podívat na pět věcí, jimiž se Edge bude od Internet Exploreru odlišovat.
Martin Stančík 5. 5. 2015

Sdílet

1. (Téměř) žádná zpětná podpora

IE nabízí řadu speciálních módů, které zaručují zpětnou kompatibilitu. Ty využívají především firmy, jejichž IT experti v minulosti vyvinuli interní aplikace pro IE6 či některou z vyšších verzí tohoto prohlížeče a zaměstnanci společnosti je stále používají.

Microsoft však musel svůj přístup týkající se podpory starých technologií změnit, jelikož konkurence jako Mozilla, Google či Apple své prohlížeče aktualizuje velmi rychle a na podporu zastaralých technologií přitom nehledí.

Edge proto už nebude podporovat ActiveX, Browsers Helper Objects (BHOS), VBScript a další technologie, které by mohly prohlížeč zpomalovat. Podpora Flashe zůstane zachována.

Dobrou zprávou pro firemní uživatele je to, že Microsoft bude pro IE zpřístupňovat bezpečnostní aktualizace i nadále. Nových funkcí se však již u IE již nedočkáme.

 

2. Rychlejší surfování

Díky tomu, že Edge nepodporuje zastaralé technologie, je jeho kód mnohem lépe optimalizován a prohlížeč je tak rychlejší. Při měření pomocí benchmarku Google Canary byl Edge podle Microsoftu dvakrát tak rychlý než IE 11 a porazil i 64bitové buildy prohlížečů Chrome a Firefox.

 

3. Podpora rozšíření (Extensions)

Edge bude na rozdíl od IE podporovat javascriptová rozšíření a umožní tak třetím stranám, aby jejich vývojáři různými způsoby přizpůsobovali vzhled webových stránek.

Microsoft při své demonstraci ukázal, jak u Edge bude fungovat například populární Reddit. Stejně jako rozšíření pro Chrome a Firefox, i ty pro Edge mohou být napsány pouze v jazycích HTML a JavaScript.

Edge nebude rozšíření podporovat ihned po vydání Windows 10, nýbrž až později v tomto roce.

 

4. Osobitější surfování

Edge je úzce propojen s vyhledávačem Bing a hlasovou asistentkou Cortana. Tyto služby monitorují chování uživatele na internetu a měly by mu při surfování pomáhat při rychlejším zobrazování relevantních informací.

Poté, co uživatel začne vkládat do prohlížeče URL adresu webové stránky, prohlížeč mu začne připravovat informace, které by jej mohly zajímat, jako je třeba čas odletu letadla, otevírací dobu kina či cesta do určité lokace na mapě.

Microsoft se při své demonstraci prohlížeče zeptal, jak starý je Brad Pitt a Edge mu odpověděl zcela správně: 51 let. Podle představitelů Microsoftu bude Edge dokonce schopen odpovídat na technické otázky.

 

5. Více prostoru pro obsah

Edge uživatele nerozptyluje různými menu a widgety tak, jako třeba Internet Explorer. „Přesunuli jsme věci tam, kam opravdu patří a přednost jsme dali obsahu,“ uvedl Microsoft.

Prohlížeč taktéž nabízí „čtecí mód“, po jehož zapnutí zmizí všechny menu, reklamy a další prvky, které mohou uživatele při čtení rozptylovat.

Zajímavou funkcí, kterou Edge přinese, je také možnost psát si poznámky a komentáře přímo na webovou stránku v prohlížeči. Tyto poznámky, které jsou ukládány lokálně na počítači uživatele, se zobrazí vždy, když uživatel danou stránku navštíví.