Hlavní navigace

Virtualizace s VMwarem umožňuje naplno využít potenciál multicloudu

6. 5. 2022

Sdílet

 Autor: Tech Data
Virtualizace v IT světě již napevno zapustila své kořeny. Od desktopů a serverů ji virtualizační průkopník VMware dokázal rozšířit na další součásti ekosystému. Proto už snaha virtualizovat úplně všechno není kacířskou myšlenkou, ale stává se praxí. VMware umožňuje svým řešením firmám přejít k multicloudu a využívat vše na základě jednotné virtualizované architektury.

Koncepce multicloudu vychází z reálného dění v podnikové sféře. Vzhledem k ohromnému objemu služeb a aplikací roste vytížení a nároky na datové centrum tak, že je obtížné (a finančně velmi náročné) zvládat tyto aktivity výhradně s vlastními zdroji.

Od každého jen to nejlepší

Multicloud znamená využití vlastních zdrojů a cloudů od více poskytovatelů. Firma si vybírá od jednotlivých poskytovatelů jen funkcionality, které jí nejvíce vyhovují. Každý z velkých cloudů má svá silná a slabá místa a multicloud dovoluje získat vše potřebné v té nejlepší kvalitě. Určité cloudové řešení se hodí pro účetní software, jiné pro vývojáře a odlišné potřeby má obchod či marketing. Kombinace různých providerů šetří nároky na vlastní hardware, dovoluje dosáhnout co nejnižších cen, nabízí vysokou flexibilitu a škálovatelnost.

VMware jako vrstva pro jednotnou správu

Ne všechny cloudy ale umějí spolupracovat, jsou zde různě nastavené politiky, zejména pokud firma působí ve více zemích. VMware díky virtualizaci umí do multicloudového zmatku vnést pořádek a jednoduchost. Nabízí model cloudového fungování s konzistentním řízením provozu a jednotnou správou aplikací ve všech typech prostředí. Před lety VMware s úspěchem zjednodušil provoz více serverů tím, že jejich správu virtualizoval. Stejný postup se uplatňuje u provozu interních firemních zdrojů v kombinaci s různými cloudy. VMware tak zajišťuje přenositelnost workloadů a používání jedné sady provozních postupů, dovedností, nástrojů a zásad od datového centra přes cloud až po vzdálené lokality. 

VMware vytváří konzistentní vrstvu pro správu a provoz virtuální infrastruktury, která je nezávislá na poskytovatelích služeb. Analytika pracuje v zájmu maximálních úspor. Hledá nejvýhodnější umístění služby za nejlepší cenu, bez dopadu na požadovaný výkon. Kvůli tomu VMware spolupracuje se všemi hlavními poskytovateli cloudů jako AWS, Azure, Google Cloud, IBM Cloud nebo Oracle Cloud.

Výhody virtualizace s VMwarem

  • Maximalizujete potenciál vlastního datového centra. Nasazení virtualizačního softwaru dokáže chod hardwaru optimalizovat z hlediska výkonu a kapacitních nároků.

  • Svoboda volby. Virtualizační nástroje mohou běžet na různých produktech od rozličných firem. To poskytuje firemnímu IT vyšší flexibilitu a odolnost. 

  • Jednodušší správa a administrace. Správci neřeší různé technologie, operační systémy, konfigurace sítí, dohlížejí především na virtualizovanou nadstavbu. To znamená menší nároky na počet lidí a snížení počtu chyb. VMware umožňuje nasazování prostředků v libovolném cloudu, aktivní monitoring, optimalizaci kapacity a nákladů, řešení potíží s ohledem na konkrétní aplikace a komplexní přehled o síti ve všech cloudových prostředích. 

  • Rychlejší řešení problémů a výpadků (disaster recovery). Virtualizace umožňuje provoz služby/aplikace v případě výpadku obnovit a spustit v jiném prostředí (cloudu) velmi rychle, bez dlouhých odstávek. 

  • Rychlost nasazování aplikací. Systém umožňuje aplikaci vytvářet bez ohledu na to, kde poběží. Řešení VMware podporuje nejširší škálu aplikací, od virtualizovaných přes kontejnerizované až po aplikace postavené na nativních cloudových principech s využitím mikroslužeb a Kubernetes. Každou z nich lze provozovat v cloudové infrastruktuře, v datovém centru a na vzdálených lokalitách. 

  • Rychlá migrace. VMware nabízí rychlou a hladkou cestu do cloudu zahrnující různé možnosti, jako je přenesení k jinému poskytovateli beze změny kódu, přenesení na jinou platformu s pomocí kontejnerů nebo přepracování s využitím nativních cloudových služeb. Prostřednictvím konzistentní infrastruktury a provozu řešení VMware Cloud je možné přesunout aplikace do cloudu bez vysokých nákladů, složitostí a rizik.

  • Automatizace. Virtualizace dovoluje zefektivnit a automatizovat například řadu opakujících se činností, které se dříve dělaly manuálně. Automat umí nastavit síťové politiky jednotně pro všechny servery a stejně tak lze tyto politiky měnit, aniž se to musí dělat ručně na každém serveru zvlášť. Automat dovede optimalizovat využití serverů a šetřit energii, dokáže rovněž zajistit migraci mezi cloudy podle aktuálních, například cenových podmínek. 

Multicloud a virtualizace dovolují soustředit se na to podstatné – poskytovat perfektní služby zákazníkům a vydělávat na tom. Protože klientovi je srdečně jedno, kde a jak služba, kterou právě využívá, běží. Jeho zajímá jen rychlost, dostupnost, uživatelská přívětivost. Virtualizace umožňuje vybudovat flexibilní, stabilní a dlouhodobě udržitelnou multicloudovou platformu. A vyhnout se neustálému přizpůsobování změnám na straně dodavatelů, obměnám pracovníků IT nebo přechodům k novým poskytovatelům cloudových služeb.

Autorem článku je František Kovařík, VMware business development manager, Tech Data – A TD SYNNEX Company. Více informací na www.mujvmware.cz.

Autor článku