Hlavní navigace

Virtualizovaná a adaptivní datová centra od HP

20. 3. 2008

Sdílet

Transformaci datových center do podoby virtualizované adaptivní infrastruktury si klade za cíl sada nových produktů, které právě představila společnost HP.

Transformaci datových center do podoby virtualizované adaptivní infrastruktury si klade za cíl sada nových produktů, které právě představila společnost HP. Konkrétně se jedná o služby zaměřené na návrh datových center, jejich konsolidaci a virtualizaci jejich infrastruktury, o příslušný software i hardware.
"Třetina současných CEO a CIO tvrdí, že v roce 2010 jejich nynější datová centra nebudou schopna splnit rostoucí požadavky firmy," uvedla při představování nových produktů Ann Livermoreová, výkonná viceprezidentka HP Technology Solutions Group. Hlavními důvody jsou podle ní raketový růst objemu informací, zvyšování nároků CEO na IT a stárnutí IT infrastruktury. Řešením má být proměna datových center ve skutečně adaptivní infrastrukturu, kterou lze snadno využívat podle aktuálních - a často se měnících - požadavků. Právě tomu mají napomoci výše zmíněné produkty.

Software
V oblasti softwaru je zřejmě nejzajímavější novinkou HP Insight Dynamics - VSE, který v reálném čase provádí analýzu a optimalizaci fyzických i virtuálních zdrojů datového centra. Uživatelům tak umožňuje plánování kapacit datových center, a to mimo jiné i s ohledem na spotřebu energie. Produkt podporuje technologie hypervizoru řady výrobců a je přímo propojitelný s HP Systems Insight Managerem. K dispozici má být ještě v první polovině tohoto roku.
Významného rozšíření doznala funkcionalita produktu HP Operations Orchestration, který nyní zajišťuje automatizaci správy fyzické i virtuální infrastruktury serverů, storage, sítí i klientů. Cílem je redukce času potřebného pro manuální správu IT i chyb z ní vyplývajících.
A kdo přesně by se měl o uvedené produkty zajímat? "Naše produkty pro správu jsou, obecně řečeno, vhodné pro firmy od 500 zaměstnanců výše," uvedl v rozhovoru pro český Computerworld Anton Knolmar, šéf marketingu HP Software pro oblast EMEA.

Hardware a služby
Z oblasti hardwaru HP ohlásila nový server HP ProLiant DL785 G5. Produkt může být osazen až osmi čtyřjádrovými procesory AMD Opteron, 256 GB interní paměti (podpora Advanced ECC), 2,3 TB interní storage a 11 sloty PCI-e. Nechybí hot plug redundantní zdroje a větráky, podpora SIM a iLO 2 nebo možnost využít běžného příslušenství serverů ProLiant. Produkt je díky svému výkonu cílen na zákazníky, kteří plánují konsolidaci současných serverů. Důvodem návratu na trh 8procesorových X86 serverů je podle představitelů HP pozitivní posun v oblasti škálovatelnosti a lepší poměr cena/výkon než tomu bylo v minulosti. Na trhu bude nový server od května.
Kromě již v úvodu zmíněných služeb, zaměřených na konsolidaci datových center, virtualizaci serverů, datových úložišť, sítí i aplikací, je novinkou i poskytování HP Adaptive Infrastructure jako služby (AlaaS). Služba umožňuje zákazníkům přístup k datovým centrům HP poskytujícím firmám potřebné aplikace, mimo jiné Exchange nebo SAP. HP uvádí, že tak v případě potřeby dokáže v rámci AlaaS během několika hodin poskytnout zákazníkovi potřebný výkon. Klient tím investice do nové infrastruktury promění v provozní náklady na danou službu.
"Využití nabídky poskytování softwaru jako služby samozřejmě vyžaduje od zákazníka nejen racionální přístup, ale i přepnutí určitého mentálního přepínače v jeho hlavě,“ uvedl Anton Knolmar. „Nás již ovšem oslovuje řada klientů, kteří tento problém překonali a naše služby jim přinášejí řadu výhod,“ dodal.
Ohlášení zmíněných novinek HP proběhlo v polovině března ve španělské Barceloně v rámci již tradiční akce Technology@Work. Letos na ní bylo přítomno na 3 000 účastníků z oblasti podnikového IT.