Hlavní navigace

Virtualizovaný Android od VMware představen

28. 2. 2011

Sdílet

 Autor:
Vývojovou verzi virtualizační aplikace pro platformu Android prezentoval na Světovém mobilním kongresu v Barceloně CTO společnosti VMware Stephen Herrod

O plánech společnosti VMware uvézt na trhu spolu s LG svoji virtualizační platformu pro Android jsme psali před zhruba 14 dny. A pouze o několik dní později, na Světovém mobilním kongresu (WMC) ve španělské Barceloně, ji VMware opravdu představil. Na co se tedy můžeme těšit?

Představení zmíněného virtualizačního řešení se na WMC ujal Stephen Herrod, CTO společnosti VMware, který k ní využil smartphone LG Optimus Black. (krátké představení v tomto videu)

Jak jsme už zmínili v předchozím článku, idea virtualizovaného Androidu spočívá v tom, že zaměstnanci mohou ve firmě používat svá soukromá zařízení, jejich soukromé aplikace jsou však od aplikací firemních odděleny právě virtualizační platformou. „Cíl je použít u smartphonů podobný systém, jaký dnes firmy často používají u notebooků, tedy „přines si své PC“ (BYOC, Bring-Your-Own-Computer),“ uvedl Herrod. „Chceme, aby se společnosti dostaly do stavu, kdy nebudou svým zaměstnancům kupovat smartphony, ale řeknou jim: Kupte si, co se vám líbí a my vám na tom bezpečně rozchodíme firemní aplikace.“

V tuto chvíli zatím musí být virtualizační platforma nahrána do zařízení přímo u výrobce a není možné si ji stáhnou později, VMware proto spolupracuje s partnery jako je LG.

Jak pak vše funguje prakticky? Zaměstnanec, který si koupí „před-virtualizovaný“ smartphone zajde na firemní IT oddělení, kde mu administrátor nahraje s pomocí management konzole další aplikaci. Odkaz na spuštění aplikace se následně uživateli objeví na ploše telefonu.

Administrátor může nastavovat různé úrovně přístupových oprávnění podle toho, k jakým údajům a datům má a může daný pracovní přistupovat. Admin může například zakázat kopírování souborů mezi firemní a soukromou částí, zakázat může i fotoaparát, GPS nebo Bluetooth. Z firemní aplikace lze také vzdáleně mazat dat a uživateli povolit stahovat pouze předem schválené aplikace.

Platforma v sobě zahrnuje VPN, uživatel tak k firemním souborům a datům přistupuje přes zabezpečené připojení.

Herrod také popsal několik scénářů, jak mohou být zařízení používána. Firma například může uživatelům povolit přijímat na zařízení firemní IP hovory, které mohou mít pro odlišení od hovorů soukromých jiný vyzváněcí tón.

Vše by mohlo fungovat nejen u smartphonů vybavených dvěma SIM kartami, ale i u drtivé většiny ostatních, které mají SIM pouze jednu. VMware může dle slov Stephena Herroda vytvořit virtuální SIM kartu, která oddělí soukromé a firemní volání a datové přenosy. „U operátorů máme velký ohlas,“ říká Herrod, „samozřejmě by pro ně bylo zajímavé prodat k jednomu telefonu dva datové plány případně prodat data zákazníkům, kteří je dosud nepoužívají.“

Pokud jde o zpoplatnění, tak VMware v tuto chvíli předpokládá, že samotná virtualizační aplikace by mohla být zdarma, firmy by platily za management software.

Společnost v tuto chvíli vše testuje interně se svými partnery s tím, že „ostré“ testy by mohly proběhnout někdy v polovině letošního roku. Reálnou dostupnost pro zákazníky si společnost v tuto chvíli netroufá odhadnout.

VMware prozatím připravuje virtualizační platformu pouze pro Android. Důvodem je na jedné straně zájem ze strany uživatelů ale i firem, na straně druhé pak obavy firem z nedostatečného zabezpečení Androidu. Výhledově se ale VMware nebrání ani dalším operačním systémům: „cílem je uvést na trh produkt a následně dle zájmu trhu rozhodnout, kterými dalšími směry se vydat,“ uzavírá Herrod.

cyber23

 

Krátké video s představením platformy přináší také server Engadget.

Byl pro vás článek přínosný?