Hlavní navigace

Visual Studio 11 beta je pružnější a podporuje Metro

5. 4. 2012

Sdílet

 Autor: © michelangelus - Fotolia.com
Novým hlavním prvkem betaverze základního vývojového nástroje pro svět Microsoftu je přidání podpory pro vývoj aplikací pro rozhraní Metro.

Microsoft Visual Studio není jen nástrojem pro vývoj aplikací pro Windows. Je to zároveň oficiální nástroj pro vývoj všech aplikací na platformě Microsoftu. Proto je i jeho chystané verze úzce provázána s chystanou verzí operačního systému. Betaverze Visual Studia 11 obsahuje podporu pro Windows Runtime (WinRT), nástroje, který obsluhuje nové uživatelské rozhraní Metro určené především pro nasazení v tabletech. Protože se jedná mimo jiné i o nástroj pro vývoj mobilních aplikací, bude tato aplikace velmi důležitá pro úspěšné rošíření nové verze Windows.

Celá aplikace se samozřejmě nehodí jen pro Metro. Obsahuje podporu hned několika programovacích jazyků (Visual Basic, Visual C#, Visual F#, C, C++ a JavaScript). Projekty je možno vytvářet jako aplikace pro osobní počítače, rozhraní Metro, různé typy webových aplikací ASP.Net, moduly pro Microsoft Office, aplikace SharePoint nebo obsah pro Silverlight.

Podle informací Microsoftu přibude i podpora pro cloudové prostředí Windows Azure, která zatím není v betaverzi k dispozici. Microsoft musí ošetřit všechny potřebné závislosti včetně emulátoru Azure, a integraci s lokálním webovým serverem IIS. A samozřejmě i samotného Azure. Azure nepatří k uživatelsky nejpřívětivějším a snadno ovladatelným službám, proto je škoda, že se s ní v betaverzi nového vývojářského balíku nedá pracovat.

Visual Studio prošlo během několika posledních verzí rozsáhlou modernizací, proto je jeho další vývoj a rozšiřování o poznání snadnější. Stávající verze 2010 navíc přešla na platformu WPF (Windows Presentation Foundation), která obsluhuje editor a většinu uživatelského rozhraní Visual Studia. Tento krok se ukázal jako úspešný, protože nejen že pomohl dalšímu vývoji WPF, ale také umožnil vytvářet přídavné moduly pro Visual Studio v rámci open source projektu NuGet.

Velkou změnou prošel i systém na správu verzí Team Foundation Server, který může být hostován v cloudu Azure v rámci nově zaváděné služby Team Foundation Service. To podstatně zjednodušuje správu verzování aplikací. Nová cloudová služba se stále vyvíjí, prozatím nepodporuje některé moduly, ale umožní například kompilaci aplikací nebo jejich trasování. Microsoft prozatím nezveřejnil cenu této služby.