Hlavní navigace

Vivitek H1080FD DLP

29. 9. 2011

Sdílet

Cena: 22 000 Kč, www.vivitek.cz Vivitek si u nás odbývá svoji premiéru – i když je na trhu již nějaký ten pátek, jde o první model této značky, který si našel k nám do redakce c...

Cena: 22 000 Kč, www.vivitek.cz

Vivitek si u nás odbývá svoji premiéru – i když je na trhu již nějaký ten pátek, jde o první model této značky, který si našel k nám do redakce cestu. Námi testovaný „lidový“ H1080 se řadí na opačný konec modelové řady projektorů Vivitek, než na jaký patří nejvýkonnější LED projektor H10980FD, za nějž výrobce požaduje něco málo přes 300 tisíc korun. Nemůže být tedy žádným překvapením, že model HD1080FD DLP neposkytuje stejně dokonalý obrazový zážitek a možnosti připojení jako výše zmíněná vlajková loď společnosti Vivitek. I tento projektor si ovšem zaslouží naší pozornost, zejména pak těch čtenářů, kteří hledají dostupnější model pro domácí promítání.
Projektor se zaoblenými tvary a bílými plasty působí vkusně a elegantně. Jediný detail, který nevypadá příliš esteticky, je podle našeho názoru objektiv. Ten je totiž poměrně malý, zapuštěný hluboko v těle projektoru v objímce, která vypadá, jako by byla původně navržená pro mnohem větší „nádobíčko“.
Konektivitu projektoru hodnotíme jako mírný nadprůměr. Za své peníze získáte dvě HDMI, USB, RS-232, D-Sub PC port a dokonce 12V trigger pro ty z vás, kdo vlastníte elektronicky ovládané promítací plátno. Drobným zklamáním pro nás byl fakt, že integrovaný USB slot slouží pouze k servisnímu použití, takže si přes něj své fotografie z USB klíčenky bohužel nepromítnete. Ovšem u projektoru v této cenové kategorii nemůžete očekávat všechny speciality známé z dražších produktů – respektive bylo by to prima, ale výrobci by tak šli sami proti sobě.
Uvnitř projektoru bohužel nenajdete LED technologii jako u dražšího kolegy, ale zcela jednočipovou DLP/230W lampu. Poměrně působivý je fakt, že projektor standardně podporuje Full HD rozlišení, tedy 1920 × 1080 pixelů. Z lampy se dá dostat až 1800 lumenů a kontrastní poměr 4000 : 1, což představuje v této cenové kategorii slušný výsledek.
Mezi omezení, nebo chcete-li nevýhody všech levnějších projektorů patří většinou horší možnosti nastavení zobrazení, korekce obrazu, optického zoomu a podobně. Zobrazovací poměr (throw ratio) 1,6–1,92 se sice neřadí k tomu nejlepšímu, co můžete na současném trhu získat, na druhou stranu je projektor vysloveně zaměřen na promítání v menších prostorách, a tak to v důsledku ani příliš nevadí.
Pokud sáhnete po podsvíceném dálkovém ovladači a zobrazíte ovládací menu, najdete dostatečné množství nastavení a úprav obrazu, takže by pro vás neměl být problém přizpůsobit ho specifickým požadavkům. Nechybí nastavení barev, odstínu, sytosti, gamy a korekce pleťové barvy. Podání barev a černé barvy v základním nastavení není příliš přesvědčivé, po chvilce upravování ale dosáhnete velmi použitelného výsledku.
K dispozici jsou, kromě tří přednastavených variant Movie, Normal a Bright, tři pozice pro uložení vlastních nastavení, takže si vždy jednoduše vyvoláte tu požadovanou. Pokud byste projektor chtěli používat i pro sledování sportu či hraní her, budete si muset obraz upravit sami, tyto volby výrobce do paměti nenastavil. Nádherných jemných barevných přechodů a odstupňovaných stínů s H1080FD nedosáhnete (na to si musíte ale u všech značek připlatit), nicméně co rozhodně zaslouží pochvalu a řadilo by projektor mezi několikanásobně dražší modely, to je úroveň detailů. Obraz působí velmi dynamicky s krásným nádechem filmového zrna. Pokud zapnete režim Boost, budete překvapeni ještě více: nedochází totiž k blednutí černé barvy, jako je tomu u některých konkurenčních modelů.
Neduh, který trápí všechny DLP projektory s jedním čipem a který se nevyhnul ani tomuto modelu, se nazývá Rainbow Effect. Jedná se o pruhy modré, červené a zelené barvy, které lze občas vidět v jasných scénách ve chvíli, kdy přesouváte oči po plátně. Ne všichni diváci jsou naštěstí obdařeni schopností duhový efekt vidět a většinou není tento jev při sledování výrazně patrný nebo rušivý.
Pokud s sebou rádi vozíte svůj projektor na chatu nebo na dovolenou, ale nechce se vám přemísťovat celou reprosoustavu, budete jistě velmi mile potěšeni zjištěním, že v sobě model H1080FD DLP ukrývá také 5W mono reproduktor. Ten sice neohromí a neoplývá kdovíjakou zvukovou kvalitou, ale rozhodně neurazí.
Přestože jsme na projektoru Vivitek H1080FD našli několik věcí, které nás zcela netěší, je na druhé straně pravdou, jde o záležitosti vyplývající z ceny samotného přístroje a s tím spojené řešení. Šlo o očekávané záležitosti, se kterými se potýkají ve větší či menší míře i jeho konkurenti. Vivitek také v průběhu testu ale ukázal několik zajímavých vlastností, čímž dostál našim očekáváním, která jsme od tohoto projektoru měli. Pro velká domácí kina rozhodně určen není, ale o jeho koupi by měli přemýšlet ti, kteří mají svoje domácí kino postaveno třeba v pokoji činžovního domu a hledají za přijatelnou cenu spolehlivý přístroj s dobrým obrazem.

Technologie: DLP Texas Instruments DarkChip2 BrilliantColor
Rozlišení: 1080p (1920 × 1080)
Jas: 1800 lumen
Kontrast: 5000 : 1
Poměr zoomu: 1,2 : 1
Lampa: 2000 hodin v běžném provozu, 3000 hodin v ekonomickém
Váha: 3,5 kg