Hlavní navigace

Vlastní webový protokol Googlu rapidně zvyšuje rychlost prohlížení

15. 6. 2011

Sdílet

Používání internetového prohlížeče Chrome v kombinaci s protokolem SPDY zrychluje prohlížení až o 20 procent, tvrdí společnost Strangeloop.

Strangeloop přidala podporu protokolu SPDY do svého webového optimizátoru a podle prezidenta společnosti Joshua Bixbyho se tím významně snížila doba potřebná pro načtení celé stránky. Jelikož jde o protokol z dílen Googlu, nejlépe si rozumí s jeho vlastním prohlížečem. „Chrome je pak rychlejší než většina ostatních prohlížečů,“ tvrdí Bixby.
Společnost otestovala dobu stahování jedné konkrétní stránky na nejpoužívanějších prohlížečích. Při prvním měření sice nebyl SPDY použit, i tak ale čísla hovoří za vše. V Internet Exploreru 7 se stránka načetla za 7,8 sekundy, v IE8 za 5,5 a v IE9 za 4,9. Firefox 3,6 si pak se stránkou poradil za 4,9 sekundy, ale nejlépe stejně dopadl Chrome 10 se čtyřmi sekundami.

Když byl SPDY v provozu, Chrome 10 se zlepšil o dalších 10 až 20 %. Doba stahování tak nakonec poklesla až na 3,2 sekundy. Na druhou stranu, Google na svých stránkách slibuje zlepšení až o 65 %, takže nedošlo k plnému využití potenciálu protokolu.
Strangeloop je vůbec první společností, která dala protokolu SPDY takový prostor. Nějakého širšího přijetí protokolu se ale hned tak nedočkáme. SPDY totiž vyžaduje podporu serveru a samotného internetového připojení, takže hlavní podpora by musela přijít ze strany výrobců routerů a dalších zařízení.

Byl pro vás článek přínosný?