Hlavní navigace

VMworld 2008: Virtualizace pro každého

Iniciativa vClient slibující snadnou správu i minimum funkčních omezení virtualizovaných klientských systémů a operační systém pro virtuální datová centra VDC-OS - to jsou dvě hlavní ohlášení z konference VMworld 2008, která se ve druhé polovině září konala v nevadském Las Vegas. Akce, která letos proběhla již popáté, ukázala možné cesty vývoje virtualizace, jednoho z nejdiskutovanějších IT témat dneška.
Petr Mandík 30. 9. 2008

Sdílet


Iniciativa vClient slibující snadnou správu i minimum funkčních omezení virtualizovaných klientských systémů a operační systém pro virtuální datová centra VDC-OS - to jsou dvě hlavní ohlášení z konference VMworld 2008, která se ve druhé polovině září konala v nevadském Las Vegas. Akce, která letos proběhla již popáté, ukázala možné cesty vývoje virtualizace, jednoho z nejdiskutovanějších IT témat dneška.
„Rychle se posouváme ze světa, kde jsou v centru zájmu (IT) zařízení, do světa, jehož ústředním bodem jsou aplikace, informace a lidé,“ prohlásil mimo jiné ve své úvodní řeči Paul Maritz, CEO VMware. Tomuto trendu se podle něj musí zásadně přizpůsobit současná IT infrastruktura, v níž nyní existují tři zásadní tlaky: na vznik interního mraku (nelíbí-li se vám český překlad, nabízím originální označení „cloud“) IT zdrojů, na dostatečnou škálovatelnost a na řešení takzvaného dilematu desktopů. Reakcí společnosti VMware na tyto požadavky je ohlášení tří iniciativ: VDC-OS, vCloud a vClient.

Pro datová centra
Operační systém pro datová centra VDC-OS má poskytovat tři sady služeb: infrastrukturní vServices, umožňující snadnou agregaci serverových, úložných i síťových zdrojů datového centra a jejich přiřazení aplikacím, aplikační vServices, garantující definované úrovně dostupnosti, bezpečnosti a škálovatelnosti všech aplikací bez ohledu na jejich architekturu i operační systém, a cloud vServices zajišťující bezproblémové sdílení prostředků mezi interním mrakem IT prostředků a cloudy externích poskytovatelů služeb. Pokud selže jeden kus hardwaru, systém automaticky přesměruje provoz na ostatní zdroje a funkčnost aplikací tak zůstane nedotčena.
Narozdíl od tradičního operačního systému, který běží na jednom serveru a poskytuje služby pouze aplikacím, které jsou pro něj napsané, VDC-OS má sloužit jako operační systém celého datového centra - a poskytovat své služby aplikacím napsaným pro jakýkoli operační systém. VDC-OS bude využívat řadu technologií, které jsou dostupné již dnes, mnohé jsou však teprve ve vývoji. Kompletní produkt by měl být k dispozici v průběhu příštího roku.

Pro Linux i pro iPhone
Aplaus účastníků si při své keynote vysloužil Stephen Herrod, CTO VMware, za dvojici slibů: Příští verze správního softwaru VirtualCenter bude běžet i na Linuxu a jeho klientská část pak i pod Mac OS a na zařízeních, jako je iPhone.
„VMware se soustředí na to, aby bylo možné virtuálně provozovat jakoukoli aplikaci - bez ohledu na to, jak velký výkon požaduje,“ uvedl také Herrod. I proto se stále zvyšuje objem paměti i počet procesorových jader nabízených jedním virtuálním strojem (VM) - a během příštího roku je očekávána verze hypervisoru ESX podporující 8 virtuálních CPU a 256 GB RAM v jednom VM.
Herrod také v praxi předvedl aktuálně vyvíjený produkt Fault Tolerance, využívající technologii vLockstep. Ta vytváří neustále updatovanou kopii vybraného virtuálního stroje na jiném fyzickém serveru - a pokud na původním stroji z jakéhokoli důvodu selže, veškeré funkce okamžitě přebírá kopie.
Protože mezi problémy, které současní správci virtualizované infrastruktury často řeší, patří otázka úzkých hrdel jejích prvků, řeč byla i o plánovaném produktu AppSpeed. Ten sleduje problémy v časech odezvy a pokud dosáhnou určité meze, zjedná nápravu.
V oblasti klientské virtualizace má přinést zásadní změny iniciativa vClient. Jejím cílem je nabídnout uživatelům plnou personalizaci a plnohodnotnou práci i když jsou off-line - a přitom zachovat snadnou spravovatelnost virtuálního klienta. Vyvíjená technologie View má zajistit, že když je uživatel v kanceláři, běží mu virtuální klient ze serveru; jakmile odchází, technologií streamingu je mu jeho prostředí zkopírováno do přenosného počítače - on s ním pak tedy může pracovat off-line. Když se pak připojí k firemní VPN, provedené změny jsou streamovány zpět na server. Virtuální stroj přitom nemusí být uložen jen na notebooku, ale třeba na USB disku. I technologie vyvinuté v rámci iniciativy vClient mají být k dispozici již v příštím roce.
Stephen Herrod upozornil i na možnost snadného vytváření personalizovaných klonů virtuálních operačních systémů. Klony nových aplikací pak lze dávat uživatelům k dispozici jedním pohybem myši; technologie ThinApp umožňuje zabalit je do bubliny a separovat tak od operačního systému.

Spolupráce s partnery
Na iniciativě vCloud spolupracuje VMware s více než stovkou velkých poskytovatelů služeb, kteří využívají jeho technologií k nabídce výpočetních cloudů založených na internetu. Propojení mraků interních firemních zdrojů s externími poskytovateli má dovolit vznik jednoho velkého mraku zdrojů - a umožnit tak dočasné zvýšení výpočetní kapacity nebo třeba zotavení po katastrofě.
V oblasti síťové infrastruktury se volitelnou součástí systémů VMware již příští rok stane i distribuovaný virtuální softwarový přepínač Cisco Nexus 1000V, který na konferenci obě firmy společně představily. Cisco a VMware současně pracují i na integraci řešení VMware VDI (Virtual Desktop Infrastructure) s řešeními Cisco Application Delivery Networking za účelem zlepšení výkonu virtuálních desktopů poskytovaných přes sítě WAN.
V oblasti bezpečnosti pracuje VMware na programu VMsafe, který má dalším výrobcům bezpečnostních řešení poskytnout přístup k jeho API. Na konferenci VMworld se z oblasti bezpečnosti objevila mimo jiné konkrétní řešení Symantecu nebo McAfee.
Na akci ovšem dostali prostor k prezentaci nejen partneři VMwaru (mj. Dell, HP, IBM nebo Symantec), ale i konkurenti - zlatými sponzory byly mimo jiné společnosti Microsoft nebo Citrix. Řeč se tak mnohdy stočila i na obecné překážky nasazení virtualizace ve firmách a k očekávanému budoucímu vývoji.
„Evropa je v tomto okamžiku v oblasti virtualizace před Spojenými státy,“ upozornila v rozhovoru pro český Computerworld Leena Joshi, senior produktová marketingová manažerka VMware. „Největší překážkou virtualizace v malých firmách přitom bývá skutečnost, že si správci prostě neudělají čas ji vyzkoušet,“ uvedla Joshiová. „Ve středních firmách pak vyvstávají politické problémy - každý ze správců chce mít své aplikace pevně pod palcem.“
„Za dva roky bude virtualizace standardním způsobem, jak nasadit nové aplikace,“ poznamenává Simon Crosby, CTO divize virtualizace a správy společnosti Citrix Systems. „Virtualizace bude zahrnuta do infrastruktury stejně, jako je tam dnes zahrnuto TCP/IP.“
„Zatímco dnes virtualizace hlavně šetří náklady a umožňuje rychlý vývoj nových služeb, v blízké budoucnosti nabudou na významu load balancing a vysoká dostupnost,“ upozorňuje pak Doug Fisher, viceprezident SSG Intelu.

Uvnitř firmy
Na trhu virtualizace i v samotné společnosti VMware se v poslední době udála řada změn, které pochopitelně nemohly zůstat nepovšimnuty ani na VMworldu. Řada otázek mířících na nového CEO, Paula Maritze, se týkala vynuceného odchodu bývalé CEO a zakladatelky firmy Diane Greeneové letos v červenci i aktivit Microsoftu - především pak pochopitelně Hyper-V.
Maritz byl ve svých komentářích poměrně stručný. K Microsoftu mimo jiné štiplavě poznamenal: „Jeho představitelé ve svých prohlášeních minulý týden v podstatě uznali, že VMware má přesně tu správnou sadu funkcí pro virtualizaci - a oni ji budou mít také. Za poloviční cenu. Za dva roky. Jestli na tohle nedokážeme reagovat, tak nemáme v byznysu co dělat.“
Interní personální změny pak podle něj nemají zásadní vliv na atmosféru ve firmě. Kolegové z americké pobočky IDG provedli průzkum na toto téma mezi návštěvníky konference - a z něj vyplynulo, že ani zákazníci změny příliš nevnímají. „Jediné, co je opravdu důležité, je kvalita produktů a podpory,“ uvedl například Giel van Santvoort, šéf IT holandské školy Hogeschool de Kempel. "Nikdy jsem nijak zvlášť nemiloval žádného CEO, takže ani neprožívám, když přicházejí a odcházejí,“ uvedl zase Shawn South, systémový architekt pracující pro WFG Investments. „Hlavně že vývojáři dále pracují na produktech,“ dodal.

Závěr
Letošní konference VMworld se zúčastnilo na 14 tisíc lidí z celého světa, na doprovodné výstavě předvádělo své produkty více než 200 firem. Rostoucí zájem o tuto oblast potvrzují i analytici Yankee Group - podle nich virtualizaci využívá nebo ji hodlá využívat v nejbližších třech letech 72 % firem. A třeba představitelé Intelu se na konferenci nechali slyšet, že zatímco dnes má jejich společnost 117 datových center, po masivním nasazení virtualizace by jich v roce 2011 měla mít jen dvacet.