Hlavní navigace

Vodafone: Z celkového počtu prodaných telefonů tvoří smartphony už přes 40 procent

19. 10. 2010

Sdílet

Prodeje chytrých telefonů strmě rostou. Zatímco ještě na začátku roku byl jeden z deseti prodaných telefonů smartphone, mobilní operátor Vodafone dnes informoval, že na konci léta to byly již dva z pěti.

Výrazně také klesla cena těchto přístrojů a tomuto trendu operátoři uzpůsobují i složení svého portfolia.

Nejoblíbenějšími operačními systémy u chytrých telefonů jsou Android, Symbian a Apple. Letos v září se poprvé v historii u Vodafonu prodalo více telefonů s operačním systémem Android, než se systémem Symbian. Podíl prodaných smartphonů s operačním systémem Android a Symbian činí dohromady 80 procent.

Za rostoucí oblibou chytrých telefonů stojí velké displeje s dotykovým rozhraním, které jsou pohodlné pro prohlížení internetových stránek. Zejména u telefonů s dotykovou obrazovkou přitom neplatí, že „chytrý“ se rovná složitý. Mobilní operační systémy nabízejí obvykle intuitivní uživatelské rozhraní, které umožňuje snadno dohrávat různá vylepšení. Například nejnovější internetový prohlížeč, hry nebo užitečné aplikace. Ty rychle zobrazí na mapě nejbližší bankomaty nebo nahrají fotku z fotoaparátu rovnou na webové stránky sociální sítě Facebook.